Strona głównaWiadomościPolitykaPierwsze wyniki. Wybory w Szwajcarii wygrywa prawicowa UDC

Pierwsze wyniki. Wybory w Szwajcarii wygrywa prawicowa UDC

-

- Reklama -

Wybory do parlamentu Szwajcarii wygrała partia UDC, określana jako „populistyczna prawica”. Według pierwszych wyników otrzymała 29,2% i znacznie wyprzedza pozostałe ugrupowania (według niektórych sondaży przekroczyli nawet 30%). Tak dobry wynik w niedzielnych wyborach to skutek przebudzenia się Helwetów w temacie imigracji, której mają już po dziurki w swoim serze.

Największą porażkę poniosła Partia Zielonych. Za Unią Demokratyczną Centrum (UDC) uplasowali się socjaliści (PS) z wynikiem powyżej 16%. O trzecie miejsce walczą Centrum i Liberalni Radykałowie (PLR) z poparciem po około 14,5%.

Zieloni mieli w 2019 roku 9,1%, obecnie Vert’liberaux otrzymali tylko 7,1% i zostali wyraźnie ukarania za wspieranie „wielokulturowości”. „To rozczarowanie” – mówił wiceprzewodniczący Zielonych Nicolas Walder, który dodał, że „społeczeństwo zostało skierowane w stronę innych priorytetów”, takich jak siła nabywcza i brak bezpieczeństwa.

Zwycięska UDC prowadziła kampanię przeciwko „masowej imigracji”. Występowała w obronie tożsamości Szwajcarów. Alpejski kraj liczy około 8,8 miliona mieszkańców. W niedzielę wybierano 200 deputowanych do Rady Narodowej (izby niższej) w głosowaniu proporcjonalnym i 46 senatorów Rady Stanu (izby wyższej) w wyborach jednomandatowych z większością głosów.

 

Źródło:RTBF

Najnowsze