Strona głównaWiadomościŚwiatStan nadzwyczajny w Hiszpanii. Powód? "Nasilająca się fala"

Stan nadzwyczajny w Hiszpanii. Powód? „Nasilająca się fala”

-

- Reklama -

Ministerstwo przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Hiszpanii ogłosiło we wtorek stan sytuacji nadzwyczajnej w związku z nasilającą się falą nielegalnej imigracji na Wyspy Kanaryjskie. Na archipelag ten tylko w pierwszej połowie października br. dotarło 8,5 tys. przybyszów z Afryki.

Decyzja resortu ma służyć usprawnieniu mechanizmu przyjmowania imigrantów na terytorium Hiszpanii. W przeszłości sytuacja nadzwyczajna była ogłaszana m.in. w 2022 roku w związku z napływem ukraińskich uchodźców wojennych.

- Reklama -

Dzięki ogłoszeniu stanu sytuacji nadzwyczajnej resort zamierza przyspieszyć wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących nielegalnych imigrantów oraz umożliwić szybkie wydatkowanie środków z budżetu ministerstwa.

W poniedziałek rząd Hiszpanii odrzucił postulat władz wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich, które wezwały centrolewicowy gabinet Pedro Sancheza do przejęcia pełnej kontroli nad nasilającą się na archipelagu presją migracyjną.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Szef MSW Fernando Grande-Marlaska stwierdził, że regionalne władze „mają wystarczające narzędzia”, aby sprostać presji migracyjnej na archipelagu, na który w tym roku przybyło ponad 23,5 tys. nielegalnych imigrantów.

Bieżący rok będzie prawdopodobnie rekordowym pod względem liczby nielegalnych imigrantów przybyłych na Wyspy Kanaryjskie. Dotychczas najwięcej takich osób – 31,6 tys. dotarło na archipelag w 2006 roku.

Źródło:nczas.info/PAP
spot_img

Najnowsze