Strona głównaWiadomościPolitykaCzy Janusz Korwin-Mikke zostanie posłem? Oto aktualny stan gry

Czy Janusz Korwin-Mikke zostanie posłem? Oto aktualny stan gry

-

- Reklama -

Czy Janusz Korwin-Mikke nadal będzie posłem? Wciąż trwa liczenie głosów, ale wiele wskazuje na to, że Korwin-Mikke nie zostanie posłem. Choć Konfederacja najprawdopodobniej zgarnie mandat w tzw. obwarzanku warszawskim, to lepszy wynik osiągnie Karina Bosak.

Państwowa Komisja Wyborcza wciąż zlicza głosy. W okręgu nr 20, czyli tzw. obwarzanku warszawskim przeliczono na razie wyniki z 76,96 proc. obwodowych komisji wyborczych.

Prowadzi tam PO z wynikiem 34,72 proc. głosów. Dalej jest PiS – 31,9 proc., a podium zamyka Trzecia Droga, na którą zagłosowało 15,26 proc. wyborców tego okręgu.

Czwarte miejsce zajmuje Konfederacja (7,19 proc.), która nieznacznie wyprzedza Lewicę (7,02 proc.).

W tzw. obwarzanku warszawskim do zdobycia jest w sumie 12 mandatów. W tym momencie po cztery mandaty zgarniają PO i PiS, dwa Trzecia Droga, a po jednym Konfederacja i Lewica.

Warto zaznaczyć, że liczenie głosów wciąż trwa. Tysiąc głosów więcej dla którejś z partii może podział mandatów zmienić. Ostatni mandat biorący po zliczeniu wyników z 76,96 proc. obwodowych komisji wyborczych ma Lewica, a przedostatni Konfederacja.

Konfederacja bierze mandat w okręgu podwarszawskim? Czy Janusz Korwin-Mikke będzie posłem?

Nie można zatem wykluczyć scenariusza, w którym Konfederacja ostatecznie nie zdobędzie żadnego mandatu w obwarzanku warszawskim. W tym momencie jednak go bierze. Oznacza to, że w przypadku Konfederacji posłem zostanie osoba z najwyższym wynikiem na liście.

I – niemal na pewno – nie będzie to Janusz Korwin-Mikke. Prezes-założyciel partii Nowa Nadzieja, choć startował jako „jedynka”, z wynikiem 7 572 głosy zajmuje dopiero 3. miejsce na liście Konfederacji. Drugi jest Jacek Wilk (8 328 głosów).

Obu polityków wolnościowego skrzydła „pogodzi” jednak Karina Bosak, która obecnie zebrała 16 230 głosów. Jeśli więc nie nastąpi jakieś trudno wytłumaczalny zwrot przy liczeniu pozostałych blisko 1/4 głosów z okręgu, a Konfederacji ostatecznie przypadnie mandat, niemal na pewno trafi on właśnie do Kariny Bosak.

Tym samym możemy już ogłosić z 99-proc. pewnością, że Janusz Korwin-Mikke nie będzie posłem w kolejnej kadencji Sejmu.

AKTUALIZACJA: Znany jest już komplet wyników z okręgu podwarszawskiego. Nic się nie zmieniło. Konfederacja wywalczyła jeden mandat, a poseł zostanie Karina Bosak.

Nagły zwrot w Bielsku-Białej. Konfederacja rzutem na taśmę zgarnia mandat kosztem Lewicy

 

Najnowsze