Strona głównaWiadomościPolskaDuda: Nie mam wątpliwości, że Polskę na TO stać

Duda: Nie mam wątpliwości, że Polskę na TO stać

-

- Reklama -

Odbudowa Pałacu Saskiego miała być jedną z ważniejszych pokazowych inwestycji rządu w Warszawie. Wielu komentatorów wskazywało jednak, że jest to inwestycja droga i niekoniecznie potrzebna. Prezydent Andrzej Duda twierdzi jednak, że Polskę na to stać.

– Jestem tu przede wszystkim, żeby podziękować wszystkim tu zgromadzonym na sali, zaangażowanym w ten wielki pomysł, ale tak naprawdę w tę wielką ideę odbudowy tej części historycznej Warszawy. Idea tego, by odbudować Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice przy ul. Królewskiej nie jest nowa, wróciła z pełną siłą w czasach, gdy prezydentem Warszawy był pan profesor Lech Kaczyński, chciał przywrócić Warszawie te obiekty, swojej Warszawie, miał taką wielką ambicję, wtedy, jak państwo wiecie, prace przygotowawcze zaczęły się, wtedy po raz pierwszy odsłonięto fundamenty Pałacu Saskiego, przeprowadzono badania archeologiczne – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego.

– Później z różnych przyczyn, nie będę do tego wracał, zaniechano tych prac, zabezpieczono to miejsce i pozostawiono na potem – dodał polityk.

– To miejsce, tak bardzo znaczące, tak ogromnie wpisane w historyczną pamięć Warszawy, te pałace i te kamienice mają swoje znaczenie, śmiało można powiedzieć, nie tylko ponadczasowe, ale także i takie swoiście dla Warszawy wręcz magiczne. […] Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w tym procesie odbudowy, w tej chwili, można śmiało powiedzieć, już tak bardzo zaawansowanym – kontynuował Duda.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że Warszawę i Polskę absolutnie stać dzisiaj na zrealizowanie tego projektu, choćby był najbardziej spektakularny. Nikt z państwa chyba w to nie wątpi, że jesteśmy w stanie to zrobić, nie tylko od strony intelektualnej, zdolności naszych projektantów, architektów, artystów, ale także i od strony finansowej – stwierdził prezydent.

Najnowsze