Strona głównaWiadomościSekretarz obrony USA zdradził, jak długo potrwa wsparcie dla Ukrainy

Sekretarz obrony USA zdradził, jak długo potrwa wsparcie dla Ukrainy

-

- Reklama -

Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne – powiedział w środę w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin przed rozpoczęciem spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupy Ramstein) zajmującej się koordynacją pomocy zbrojeniowej dla Kijowa.

Jesteśmy tutaj, aby (…) zaspokoić najpilniejsze potrzeby Ukrainy – szczególnie w zakresie obrony powietrznej i amunicji – mówił Austin, siedząc obok prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w środę również przybył do Brukseli.

Austin zapowiedział nową amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 200 mln dolarów w postaci systemów obrony przeciwlotniczej, która jest dla Ukrainy kluczową przed zimą. Zeszłej zimy Rosja ostrzeliwała infrastrukturę energetyczną Ukrainy, wielokrotnie pozbawiając ludność prądu i ciepła.

W konferencji wziął udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podziękował sojusznikom za otrzymaną już pomoc. – To, jak przetrwamy tę zimę, jest dla nas najważniejsze – podkreślił.

Zełenski podczas swojej pierwszej wizyty w siedzibie Sojuszu od czasu prowadzonej na pełną skalę rosyjskiej agresji na Ukrainę wezwał członków NATO do zwiększenia wsparcia dla jego kraju w obliczu zbliżającej się zimy. – Potrzebujemy wsparcia przywódców, dlatego tu jestem – oświadczył.

Agencja AFP wskazuje, że na same Stany Zjednoczone przypada połowa pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie, reszta pochodzi głównie z innych państw członkowskich NATO.

Źródło:PAP

Najnowsze