Strona głównaWiadomościPolskaAfera podsłuchowa. O co chodzi z zaginionymi taśmami Morawieckiego?

Afera podsłuchowa. O co chodzi z zaginionymi taśmami Morawieckiego?

-

- Reklama -

Afera podsłuchowa, która pośrednio przyczyniła się do zdobycia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, wybuchła w 2014 roku. Temat powraca za sprawą Sławomira Mentzena, który przypomina o zaginionych taśmach Mateusza Morawieckiego.

Aferę rozpoczęło opublikowanie tygodniku Wprost stenogramów z rozmów polityków, które podsłuchano w restauracjach Sowa & Przyjaciele (należącej do Roberta Sowy), Amber Room w pałacyku Sobańskich oraz Osteria. Numer wyszedł 14 czerwca 2014 roku.

- Reklama -

Podsłuchani politycy, którzy pojawiają się na taśmach to m.in. były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, prezes NBP Marek Belka, były minister transportu Sławomir Nowak i były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, a także obecny premier Mateusz Morawiecki. Część taśm, na których pojawia się szef obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości miała zaginąć.

Czytaj więcej: Mentzen zapłaci MILION złotych za zaginione nagrania z Morawieckim. „Opublikuję oraz przekażę policji” [VIDEO]

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Po wybuchu afery prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie treści rozmów Sienkiewicza i Belki oraz Nowaka i Parafianowicza. Oba śledztwa umorzono.

4 dni po wybuchu afery w siedzibie tygodnika Wprost pojawiły się służby, które, nie zważając na tajemnicę dziennikarską, próbowały siłowo przejąć nośniki z nagraniami podsłuchanych rozmów. Sprawa ta zszokowała opinię publiczną nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Krytyka pod adresem polskich służb popłynęła m.in. z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i OBWE.

Kontynuacją afery podsłuchowej było ujawnienie przez biznesmena Zbigniewa Stonogę 8–9 czerwca 2015 3 tysięcy zdjęć fotokopii akt z postępowania ws. afery podsłuchowej. W ten sposób wyciekły m.in. zeznania świadków i wyjaśnienia podejrzanych i dowody w śledztwie.

W następstwie afery podsłuchowej do dymisji podali się: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie Tomasz Tomczykiewicz, Rafał Baniak i Stanisław Gawłowski, koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki, szef Zespołu Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów Jacek Rostowski i marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Fala społecznego oburzenia po aferze podsłuchowej znaczący wpłynęła na poparcie Prawa i Sprawiedliwości i przyczyniła się pośrednio do zwycięstwa partii Jarosława Kaczyńskiego w kolejnych wyborach. Jest to o tyle ciekawe, że drugim premierem rządów PiS, po Beacie Szydło, został jeden z bohaterów afery – były doradca Donalda Tuska, Mateusz Morawiecki.

Źródło:NCzas.info
spot_img

Najnowsze