Strona głównaWiadomościŚwiatAFP zauważa, że „Warszawa odbudowuje Pałac Saski”

AFP zauważa, że „Warszawa odbudowuje Pałac Saski”

-

- Reklama -

Francuska agencja dodaje, że to pałac, w którym „gościł Chopin i w którym „rozszyfrowano Enigmę”. Jest też o tym, że pałac „został zrównany z ziemią przez hitlerowców” (sic!). Dalej w tekście jest jeszcze o „nazistach”.

Agencja zauważa, że projekt odbudowy szacowany jest na 2,5 miliarda złotych, a otwarcie zaplanowano na 2030 rok. Sporo informacji o pobycie tu Chopina i matematyków, którzy złamali kod „wczesnej wersji niemieckiej maszyny Enigma, przyczyniając się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej”.

Odbudowa ma zapełnić „pusty, ogromny Plac Piłsudskiego”, gdzie przychodzą odwiedzający Polskę „zagraniczni dostojnicy, aby złożyć wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza, jedynej niewielkiej części budynku odbudowanego po wojnie”.

Jest też wyjaśnienie, żę w przyszłości Pałac pomieści Senat i instytucje kulturalne, z dodatkiem, że „krytycy projektu zarzucają prawicowemu rządowi wykorzystywanie projektu do promowania swoich idei nacjonalistycznych”. Podobno irytuje ich zwłaszcza „koszt projektu”.

Dalej korespondent dodaje, że „Polska ma już duże doświadczenie w odbudowie. Korzystając z archiwów i starożytnych malowideł, Warszawa starannie zrekonstruowała swoje stare historyczne centrum, a z gruzów wyłoniły się kościoły, pałace, domy, rynki, a nawet zamek”.

W sumie dość pozytywny odbiór pomysłu odbudowy, ale jak zwykle z „łyżką dziegciu”, bez której media francuskie nijak obyć się nie mogą…

Najnowsze