Strona głównaWiadomości„Sztuczna inteligencja” ma chronić granice UE przed „podróbkami” towarów

„Sztuczna inteligencja” ma chronić granice UE przed „podróbkami” towarów

-

- Reklama -

Komisja Europejska opublikowała w tym tygodniu roczne sprawozdanie dotyczące przemytu „podróbek”. W 2022 r. przechwycono 86 mln artykułów, mniej niż rok wcześniej, ale wartość przechwyconego przemytu jest jednak większa. Na liście są podrabiane leki, telefony, odzież, gry, zabawki, papierosy…

Pod względem wartości finansowej towary przechwycone przez organy celne w 2022 roku są więcej warte, niż te zatrzymane w 2001. W sumie chodzi o towary o wartości ponad dwóch miliardów euro.

- Reklama -

Nielegalny handel podrabianymi produktami stanowi podobno 5% całkowitego obrotu UE. Najczęściej konfiskowane są gry i zabawki, odzież, torby i obuwie sportowe, ale także papierosy i nadal produkty takie jak płyty CD i DVD. Zaskakujący jest przemyt dużej ilości podrabianych opakowań, etykiet czy naklejek.

W ostatnich latach „podróbki” przedostawały się na rynek unijny głównie za pośrednictwem poczty i firm kurierskich, czyli przez zakupy w Internecie. Liczba konfiskat bezpośrednio na granicach gwałtownie spadła.

Ponad 60% konfiskat w 2022 r. miało miejsce we Włoszech. Nie wiadomo, czy tamtejsze służby celne są skuteczniejsze, niż inne, czy też kraj ten jest traktowany jako „prawdziwa brama” do wprowadzania fałszywych towarów. Następne w kolejności są: Francja, Holandia, Bułgaria i Niemcy… Niemal wolne od przemytu są Luksemburg, Estonia czy Finlandia.

Nie ma niespodzianek jeśli chodzi o pochodzenie podrabianych produktów. Przybywają głównie z Chin, a w dalszej kolejności z Turcji, która wyspecjalizowała się w podrabianiu markowej odzieży. Telefony komórkowe często przyjeżdżają z Hongkongu. W ciągu kilku lat „rzemieślniczy” przemyt( bardziej detaliczny), przerodził się w dobrze zorganizowaną działalność przestępczą.

UE ma zamiar przeprowadzić reformę Unii Celnej. Propozycje przedstawiła KE w maju 2023 r. Przewiduje się „ modernizację procedur” i „utworzenie jednolitego interfejsu cyfrowego” w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla importerów. Przewiduje się też wykorzystanie „sztucznej inteligencji” dla lepszej kontroli pochodzenia towarów.

Źródło: France Info

Najnowsze