Senat przyjął w środę bez poprawek nowelizację Kodeksu karnego dotyczącą tzw. mowy nienawiści. Nowela rozszerza katalog przesłanek przestępstw motywowanych uprzedzeniami o niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną.
Za przyjęciem nowelizacji było 60 senatorów, przeciw – 27.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami katalog przesłanek przestępstw motywowanych „nienawiścią” obejmuje przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową i bezwyznaniowość.
Sejm zaostrzył przepisy. Korwin-Mikke: „Nie mam zamiaru się powstrzymywać” [VIDEO]
Sejm przyjmując nowelę na początku marca dodał jeszcze wiek, płeć, niepełnosprawność i orientację seksualną. Ustawa rozszerza odpowiedzialność karną przez zastąpienie zwrotu: „z powodu jej przynależności” pojęciem „w związku z przynależnością”, co spowoduje, że odpowiedzialność karna za wyżej wymienione przestępstwa będzie możliwa także wówczas, gdy pokrzywdzony nie będzie obdarzony cechą, która wywołała zachowanie sprawcy.
Stało się. Za słowa do więzienia. Sejm uchwalił karanie tzw. mowy nienawiści
Przestępstwa motywowane tymi uprzedzeniami będą podlegać karze pozbawienia wolności.
Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało propozycję nowelizacji, w jej uzasadnieniu napisało, że zmiana „zapewni pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.
Ustawa miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.