Za moich czasów, nieobecność nauczyciela i odwołanie lekcji było przyjmowane przez uczniów raczej z zadowoleniem. Czasy się jednak zmieniły. Zapadł wyrok, który nakazuje państwu wypłatę odszkodowania uczniowi publicznej szkoły średniej za godziny nieobecności nauczycieli w placówce.
Rzecz miała miejsce we Francji, a odszkodowanie w wysokości 1160 euro otrzyma uczeń szkoły średniej im. Antoine-Coysevox, położonej w 18. dzielnicy Paryża. Wystąpił o odszkodowanie od państwa po tym, jak w roku szkolnym 2021–2022 stracił łącznie 116 godzin zajęć z powodu „wielokrotnych nieobecności” nauczycieli.
Sąd administracyjny uznał, że nastolatek stracił 29 godzin języka francuskiego, 13 godzin matematyki, 11 godzin historii, geografii i techniki, 16 godzin wychowania fizycznego, 6 godzin zajęć SVT, 10 godzin języka angielskiego i 20 godzin języka niemieckiego.
Uznając, że to „zaniedbanie” spowodowało „znaczne opóźnienie” w jego nauce, sąd nakazał państwu zapłatę 10 euro za każdą godzinę nieobecności nauczyciel, czyli łącznie 1160 euro, a także pokrycie 700 euro kosztów prawnych.
Sprawę do sądu wniósł ojciec ucznia. Domagał się 2070 euro odszkodowania za szkody poniesione przez syna i siebie. Twierdził, że nastolatek, będący wówczas w szóstej klasie, opuścił blisko 200 godzin lekcji z powodu nieobecności nauczycieli.
Rodzic domagał się również odszkodowania za własne „straty moralne”, wyjaśniając, że musiał zmienić harmonogram swojej pracy i płacić za prywatne lekcje, aby nadrobić luki spowodowane nieobecnością nauczycieli. Sąd jednak nie przychylił się do tego wniosku i mężczyzna nie otrzymał żadnego odszkodowania.
Kuratorium broniło się, twierdząc, że administracja zrobiła wszystko, co możliwe, aby zrekompensować nieobecności pedagogów, starając się m.in. zatrudniać nauczycieli kontraktowych. Podkreślił, że nieobecności były „bardzo krótkie”, „nieprzewidywalne” i „rozproszone”, co utrudniało znalezienie zastępstw z uwagi na „trudności rekrutacyjne” wśród kadry nauczycielskiej.
Sąd administracyjny w Paryżu odrzucił jednak ten argument, uznając, że „rektor nie udowodnił, że podjął niezbędne kroki w celu zapewnienia ciągłości nauczania we wszystkich przedmiotach, których sprawa dotyczy”. Precedens został stworzony…
Źródło: Valeurs