Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) z siedzibą w Paryżu, identyfikuje państwa, w których występują „poważne luki” w zapobieganiu „prania brudnych pieniędzy”, które mogą finansować terroryzm. Kraje te trafiają na czarną listę, inne, gdzie są „niedociągnięcia kontroli” na „listę szarą”.
21 lutego uznano, że Filipiny poczyniły w tej materii postępy i kraj ten został usunięty z „szarej listy” krajów objętych wzmożonym nadzorem. Tego samego dnia dorzucono jednak do niej Laos i Nepal.
FATF zrzesza 40 państw członkowskich. Teraz ta grupa obejmie Laos i Nepal „wzmocnionym nadzorem” i zażąda, by te kraje wdrożyły działania. Na szarej liście znajduje się obecnie 25 państw, w tym Algieria, Wybrzeże Kości Słoniowej, ale także Chorwacja i Monako. Korea Północna, Iran i Birma są na liście czarnej.
Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, znana również pod francuską nazwą Groupe d’action financière, jest organizacją międzyrządową założoną w 1989 r. z inicjatywy G7 w celu opracowania polityki zwalczania prania pieniędzy. W 2001 r. jej mandat został rozszerzony o finansowanie terroryzmu po słynnym ataku z 11 września w USA.
W czerwcu 2019 r. FATF opublikowała swoje pierwsze wytyczne dotyczące podejścia opartego na ryzyku dla aktywów wirtualnych i dostawców usług aktywów wirtualnych. Wytyczne te zawierają zalecenia dotyczące sposobu, w jaki jurysdykcje członkowskie powinny regulować działalność kryptowalutową, nakładając obowiązki w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
Źródło: AFP