Strona głównaWiadomościŚwiatZakładnicy zostaną przekazani Czerwonemu Krzyżowi. Hamas będzie oferował uwolnienie kolejnych osób, by...

Zakładnicy zostaną przekazani Czerwonemu Krzyżowi. Hamas będzie oferował uwolnienie kolejnych osób, by doprowadzić do zawieszenia broni

-

- Reklama -

Izraelscy zakładnicy zostaną przekazani Czerwonemu Krzyżowi, a po ich przejęciu Izrael zacznie wypuszczać palestyńskich więźniów. Hamas będzie oferował uwolnienie kolejnych osób, by doprowadzić do zawieszenia broni – uważa dyrektor biura Al-Dżaziry w Ramallah, Walid Al-Omari.

Mechanizm wymiany więźniów będzie polegał na tym, że za pośrednictwem mediatorów Hamas prześle izraelskiemu rządowi listę zakładników, którzy mają zostać zwolnieni następnego dnia. Rząd będzie musiał zatwierdzić każde nazwisko na liście.

- Reklama -

Zawieszenie broni, które ma trwać cztery dni, oraz zasady uwolnieniu części zakładników pojmanych w czasie ataku Hamasu na Izrael 7 października ogłoszono w środę. W negocjacjach pośredniczyły Katar i Egipt.

„Zakładnicy zostaną następnie przekazani Czerwonemu Krzyżowi, który przewiezie ich w okolicę przejścia granicznego między Strefą Gazy a Egiptem w Rafahu i tam pod patronatem mediatorów z Egiptu, Kataru i Stanów Zjednoczonych zostaną przekazani stronie izraelskiej” – cytuje Omariego serwis arabskojęzycznej Al-Dżaziry.

Dopiero po ich przejęciu przez wojsko, Izrael zacznie wypuszczać palestyńskie więźniarki i przetrzymywane w więzieniach nastolatki według uzgodnionej liczby i w proporcji: jedna izraelska zakładniczka albo dziecko na każde 3 palestyńskie więźniarki albo dzieci – podaje Al-Dżazira.

Porozumienie obejmuje uwolnienie w pierwszej fazie 50 izraelskich kobiet i dzieci przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Rozejm między Izraelem a Hamasem ma wejść w życie w ciągu najbliższych 24 godzin, z możliwością przedłużenia.

Według Al-Omariego czwartego (ostatniego) dnia rozejmu Hamas może ogłosić chęć uwolnienia kolejnych zakładników i poda ich nazwiska w zamian za uwolnienie przez Izrael więźniów palestyńskich zgodnie z uzgodnioną już proporcją.

„Izraelczycy obawiają się, że Hamas będzie przedłużał ten proces, aż tymczasowy rozejm przekształci się w trwałe zawieszenie broni, czego Izrael nie chce i sam (premier Izraela Benjamin) Netanjahu potwierdził, że armia izraelska będzie kontynuować wojnę z całą zaciekłością po zakończeniu rozejmu” – podkreśla Al-Omri.

Umowa obejmuje również umożliwienie wjazdu do Strefy Gazy czterech cystern z paliwem i dwóch ciężarówek z gazem, a także 200 ciężarówek z żywnością, lekarstwami i pomocą humanitarną.

Izrael umożliwia mieszkańcom Strefy Gazy przemieszczanie się z północy na południe Strefy bezpiecznym korytarzem, czyli ulicą Salaha al-Dina.

W dniach rozejmu siły izraelskie pozostaną na swoich pozycjach, pod warunkiem, że Hamas i reszta sił palestyńskiego oporu będą przestrzegać całkowitego zawieszenia broni. Izraelskie samoloty i drony na sześć godzin całkowicie wstrzymają działania w przestrzeni powietrznej Strefy Gazy.

Umowa wymiany więźniów nie obejmuje wydania zakładników będących izraelskimi żołnierzami lub zagranicznymi pracownikami.

Atakując Izrael ze Strefy Gazy Hamas zamordował około 1200 osób i wraz z Palestyńskim Dżihadem uprowadził do Strefy około 240 izraelskich cywili, żołnierzy i obcokrajowców. Dotychczas zwolniono czterech zakładników.

Armia izraelska od półtora miesiąca prowadzi operację zbrojną przeciwko Hamasowi, w której zginęło dotąd w Strefie Gazy blisko 14 tysięcy osób, a ponad milion zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

(PAP)

Najnowsze