Strona głównaWiadomościPolskaRząd szykuje się do wielkiej cenzury. Spotkanie przedstawicieli społecznościówek ze służbami specjalnymi

Rząd szykuje się do wielkiej cenzury. Spotkanie przedstawicieli społecznościówek ze służbami specjalnymi

-

- Reklama -

Wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski poinformował, że na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli platform społecznościowych i służb specjalnych. Rozmowy mają dotyczyć sposobów współpracy w zakresie cenzury na portalach społecznościowych, co nazwano „usuwaniem treści, które mają charakter dezinformacyjny”.

– Na poniedziałek zaprosiłem wszystkie platformy społecznościowe, w spotkaniu będą uczestniczyli też przedstawiciele służb specjalnych tak, abyśmy sobie przedyskutowali, w jaki sposób możemy współpracować i zachęcić do pełnej współpracy, żeby ściągać treści, które mają charakter dezinformacyjny – zapowiedział Olszewski na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Wiceminister twierdził, że „treści o charakterze dezinformacyjnym jest bardzo dużo; wykorzystywane są fałszywe wizerunki polityków i sztuczna inteligencja, a platformy społecznościowe nie zawsze właściwie reagują, a powinny reagować”.

Europa Suwerennych Narodów

– Wiąże się to nie tylko bezpośrednio z dezinformacją i nadchodzącymi wyborami, ale z zagrożeniem obywateli na cyberatak i utratę pieniędzy – ocenił Olszewski.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Jako przykład takiego zagrożenia podał oszustwo wymierzone w osobistości świata biznesu, finansów i mody we Włoszech. Za pomocą sztucznej inteligencji oszuści wygenerowali głos ministra obrony Włoch Guido Crosetto, który poprosił o pieniądze potrzebne, by uwolnić dziennikarzy porwanych na Bliskim Wschodzie.

Jeden z biznesmenów przelał na konto oszustów milion euro.

Zapytany o bezpieczeństwo wyborów prezydenckich, Olszewski ocenił, że będą one bezpieczne pod kątem technicznym, ale spodziewa się wzrostu liczby cyberataków i treści o charakterze „dezinformacyjnym”.

– Im bliżej wyborów, tym bardziej będzie się to nasilało – podkreślił wiceminister.

Potwierdził, że resort cyfryzacji jest w bieżącym kontakcie ze wszystkimi podmiotami odpowiadającymi za bezpieczeństwo, ale walka z tzw. dezinformacją jest „bardzo trudna”. Przypomniał, że ministerstwo utworzyło „parasol wyborczy”: współpracuje ze służbami specjalnymi, odbędą się też szkolenia w Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowym Biurze Wyborczym.

Szkolenia obejmą też dziennikarzy i będą dotyczyć rzetelnego weryfikowania informacji. Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ich ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Przypominamy, że pod hasłem rzekomej „dezinformacji” zablokowano swego czasu wiele portali. Wśród nich był portal nczas.com. Sądownie udowodniono, że blokada była bezprawną cenzurą wykonaną przez ABW, ale straty z tym związane pozostaną niepowetowane.

Więcej o tym przeczytacie w artykule poniżej.

Bezprawna blokada portalu „Najwyższego Czas-u!”. Wygraliśmy z ABW, ale to nie koniec batalii

Najnowsze