TYLKO osoby, które skorzystają ze wsparcia w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” będą mogły pozostawić i używać co celów rekreacyjnych kominka, o ile spełnia wymagania ekoprojektu – poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak zaznaczył Fundusz, po konsultacjach uwzględnił propozycje branży, czyli przywrócenia w nowej wersji programu „Czyste Powietrze” zapisów dotyczących kominków. Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu, możliwe będzie pozostawienie w budynku czy lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewacza pomieszczeń na paliwa stałe, wykorzystywanego na cele rekreacyjne, spełniającego wymagania ekoprojektu po skorzystaniu ze wsparcia z „Czystego Powietrza”.
Nowy program „Czyste Powietrze” zostanie zaprezentowany „już wkrótce” – zapowiedział NFOŚiGW.
„Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą w jego ramach otrzymać dofinansowanie na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego termomodernizację.
Pod koniec listopada 2024 r. NFOŚiGW zawiesił przyjmowanie wniosków w programie do czasu wprowadzenia zmian, mających ukrócić nadużycia.
(PAP)
Co tam kominek, kiedy już niedługo — zgodnie z dyrektywą wywłaszczeniową POPiSLD trzeba będzie prawidłowo wypełnić wniosek o emisyjności CO2 kupionego na własność mieszkania, żeby nie musieć za szybko go opuszczać i poznawać uroków pochwalonych już przez ministerkę kontenerów z kartonu…
Coś za coś, podpisujesz umowę, czyli godzisz się na warunki w niej zawarte. Otrzymujesz pieniądze ale tracisz niezależność, możliwość późniejszej przebudowy instalacji, dodatkowo w gratisie dostajesz kontrole urzędnicze, dlatego ja nie mam zamiaru korzystać z ich podstępnych programów, dotacji. Wolność Tomku w swoim domku.
Uwaga! Manipulacja! Gdzie jest Demagog? Albo oszust Gaweł?
Po pierwsze drewno jako opał jest najbardziej ekologicznym i odnawialnym paliwem. Spalając drewno zwracamy atmosferze CO2, który drzewa z niej wyssały.
Po drugie palenie suchym drewnem w dobrze skonstruowanym kominku W OGÓLE nie generuje smogu
Po trzecie konstrukcja nowoczesnych (nie: ekoprojektowych) kominków powoduje całkowite dopalanie sadzy
Po czwarte kominki spełniające wymogi ekoprojektu mają dodatkowy deflektor, co powoduje schładzanie dymu i wewnątrz komina osadza się smoła. Jak przy paleniu mokrym drewnem. Czasem nawet wylewa się z komina na dach
Tylko że drewno do tego kominka mozesz sam pozyskac, ewentualnie kuoić i to bez żadnej faktury, akcyzy czy tam atestu. Tu nie chodzi o żadną ekologię. Ech, młodość, naiwność.