To nie żart. Już od 2026 roku „otwartość” – w tym także na ideologię LGBT – będzie jednym z kryteriów w rankingu liceów i techników Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Budowanie tzw. tolerancji może już wkrótce okazać się najważniejszym „zadaniem” szkół.
Ranking „Perspektywy” jest zestawieniem najlepszych szkół średnich i wyższych w Polsce. Jest on publikowany dorocznie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Wyszczególnione są tam wyniki poszczególnych placówek. Młodzież często korzysta z tego zestawienia przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
Fundacja podała, że od 2026 roku przybędzie jedno kryterium. Do tej pory bowiem w rankingu szkół liczyły się wyniki matur, sukcesy w olimpiadach, czy wyniki egzaminów zawodowych (w technikach). Teraz będzie to także… „otwartość”.
O zmianach zdecydowała Kapituła Rankingów Liceów i Techników. Waga nowego kryterium to 5 proc. „Otwartość odzwierciedlać będzie poza edukacyjne aspekty działalności szkoły i pokazywać jej aktywność w wymiarze europejskim (uczestnictwo szkół w Programie Erasmus+), kształtowanie umiejętności wspólnej realizacji przez uczniów zadań projektowych (w oparciu o inicjatywę Zwolnieni z Teorii) oraz sukcesy szkół w kształtowaniu postaw przyjaznych, otwartych i tolerancyjnych (w oparciu o inicjatywę Szkoły Przyjazne LGBT+ Fundacja GrowSPACE)” – wyjaśniła Fundacja.
Warto podkreślić, że inicjatywa „Szkoły Przyjazne LGBT+” zainicjowana została przez Fundację GrowSPACE, a ranking po raz pierwszy w historii został zaprezentowany w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod rządami Barbary Nowackiej. Wydarzenie miało miejsce w kwietniu. Podczas konferencji prasowej współkoordynator rankingu Mateusz Trzaska podkreślał, że „postawa w szkołach” się zmienia, a instutucje „są po stronie młodzieży”.
– Niestety, nadal mamy szkoły ocenione na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem, w którym wychowuje się młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej – zapowiadał.