Strona głównaWiadomościŚwiat"Biały człowiek nie może walczyć z rasizmem"

„Biały człowiek nie może walczyć z rasizmem”

-

- Reklama -

Parlament Europejski gromadzi całkiem niezłą menażerię. Do Brukseli zaproszono panią Mabouli Soumahoro, która ma być „ekspertem ds. walki z rasizmem”. Zaproszenie wywołało jednak zdumienie i oburzenie kilku, nawet progresywnych deputowanych z Francji.

21 listopada posłowie do Parlamentu Europejskiego wezmą udział w „okrągłym stole” poświęconym „równości i włączeniu społecznemu (inkluzywności) w miejscu pracy” i ponownie zaproszono do udziału Maboulę Soumahoro, jako „eksperta ds. walki z rasizmem”.

- Reklama -

„Ekspertka” wyznaje dość oryginalne poglądy. W 2019 roku stwierdziła, że osoba o białym kolorze skóry nie może zabierać głosu w sprawie rasizmu, a już ​​„biały mężczyzna” nigdy nie może „mieć racji” w dyskusjach na ten temat ze stanowiskiem czarnej kobiety, ewentualnie Arabki.

Jedna z eurodeputowanych francuskich mówi, że „zaproszenie od Mabouli Soumahoro wywołuje w niej mieszaniną irytacji i irytacji, bo konferencja taka jest sprzeczna z wartościami europejskimi i wzorowana na modelu amerykańskim”. Protestowała także eurodeputowna Marion Maréchal Le Pen, która wysłała wiadomość do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli, w której oświadczyła, że ​​Maboula Soumahoro pragnie „importować do naszego kraju i na nasz kontynent niebezpieczną i konfliktową koncepcję stosunków społecznych”.

Sama „ekspert” Maboula Soumahoro jednak nadal mnoży kontrowersje. Z okazji wydania jej książki „The Triangle and the Hexagon: Reflections on a Black Identity” mówiła: „nic nie obchodzi mnie to, że jestem Francuzką, chociaż bije mi szybciej serce, gdy widzę niebiesko-biało-czerwoną flagę, to nie oddałabym życia za Francję”.

48-letnia Maboula Soumahoro urodziła się w Paryżu w rodzinie imigrantów z Wybrzeża Kości Słoniowej. Wykłada cywilizację amerykańską na Uniwersytecie w Tours i widać tu zauroczenie teoriami antyrasistowskimi z USA. Sama zresztą działa na rzecz „diaspor afrykańskich w Stanach Zjednoczonych, jest zaangażowana w sprawy antyrasistowskie i afrofeministyczne”. Idealny życiorys na eksperta UE?
Była jednak spierana przez francuską lewicę. W 2013 roku została powołana przez premiera Jeana-Marca Ayraulta na członka Krajowego Komitetu ds. Pamięci i Historii Niewolnictwa. W badaniach skupia się na „czarnej tożsamości we Francji” i krytykuje „iluzję obiektywizmu naukowego”.

Maboula Soumahoro w 2016 roku wsparła organizację „Dekolonialnego Obozu Letniego”, w którym sama uczestniczyła. Pobyt tam był „zakazany dla białych”. Soumahoro broniła się, że na zajęciach były jednak i „białe kobiety, chociaż zawoalowane”. Jej kontrowersyjne opinie na temat roli tożsamości rasowej w walce z rasizmem to już pestka. Jest bowiem zwolenniczką teorii strukturalnego rasizmu wszystkich białych.

Źródło: Valeurs

Najnowsze