W piątek w południe w Sejmie parafowana została umowa koalicyjna. Swoje podpisy złożyli liderzy PO, Polski 2050, PSL-u oraz Nowej Lewicy.
Wśród zapisów umowy koalicyjnej szczególny niepokój wzbudza pkt. 7. dotyczący ścigania z urzędu „mowy nienawiści” ze względu na orientację seksualną.
W punkcie 7. czytamy, że „wszyscy jesteśmy równi, a orientacja seksualna i płeć nie może być powodem dyskryminacji”. Jako priorytet określona została walka z „mową nienawiści” i „czynami nienawiści”, która zostanie potwierdzona poprzez nowelizację Kodeksu karnego. „Mowa nienawiści”, ze względu na orientację seksualną, ma być ścigana z urzędu.
ZAMORDYSTYCZNA umowa koalicyjna. „Mowa nienawiści” ma być ścigana z urzędu
Do tego zapisu odniósł się na portalu X redaktor „Najwyższego CZASU!” Radosław Piwowarczyk.
„Prawo powinno być jasne i klarowne, a nienawiść każdy może rozumieć inaczej. «Mowa nienawiści» to pojęcie wytrych, pod które można podstawić wszystko, co się lewactwu nie podoba. Takie przepisy z czasem są używane coraz szerzej i prowadzą ostatecznie w objęcia totalitaryzmu” – ocenił.
Prawo powinno być jasne i klarowne, a nienawiść każdy może rozumieć inaczej. „Mowa nienawiści” to pojęcie wytrych, pod które można podstawić wszystko, co się lewactwu nie podoba. Takie przepisy z czasem są używane coraz szerzej i prowadzą ostatecznie w objęcia totalitaryzmu.
— Radosław Piwowarczyk (@R_Piwowarczyk) November 10, 2023
Umowa koalicyjna została parafowana przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.
Umowa podzielona jest na trzy części. Wśród zapisów w niej zawartych znalazły się: zlikwidowanie CBA, przywrócenie porządku prawnego, odpolityczniona i niezależna prokuratura, inwestycje w transformację energetyczną, przewidywalność podatków, transparentność finansów publicznych, naprawa mediów publicznych, rozdział Kościoła od państwa, przywrócenie autonomii uczelni, unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku ws. przesłanki eugenicznej, odblokowanie środków z KPO, zwiększenie dostępności mieszkań, ustawa o asystencji, czy rozliczenie Zjednoczonej Prawicy.