Strona głównaWiadomościPolitykaHołownia gra va banque. PiS i Konfederacja zamiast koalicji rządzącej

Hołownia gra va banque. PiS i Konfederacja zamiast koalicji rządzącej [VIDEO]

-

- Reklama -

Brak porozumienia w sprawie reformy składki zdrowotnej w koalicji rządowej może sprawić, iż Polska 2050 Szymona Hołowni poszuka sojuszników w ławach poselskich Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Poseł Ryszard Petru zapowiada postawienie sprawy „na ostrzu noża”.

Jeszcze kilka dni temu w TVP Info minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że rozmawiała na temat składki z szefem resortu finansów Andrzejem Domańskim, aby „osiągnąć kompromis”. – W najbliższych dniach będziemy podejmować decyzję – powiedziała.

- Reklama -

Pełczyńska-Nałęcz przekonywała, że propozycja reformy zaproponowana przez Polskę 2050 jest „dobra i kompromisowa” i ulży mikroprzedsiębiorcom. Sytuacja jednak szybko się zmieniła i w poniedziałek 7 października poinformowano na profilu Polski 2050, że:

„Dziś do wykazu prac rządu wpisano projekt PO ograniczający reformę składki zdrowotnej tylko do usunięcia składki od sprzedaży środków trwałych. Ministrowie reprezentujący Polskę 2050 sprzeciwili się tej decyzji ponieważ projekt Platformy nie realizuje obietnicy sprawiedliwej składki złożonej wyborcom”.

W dalszej części wpisu przekazano, iż partia Hołowni przedstawi w Sejmie swój projekt, który „wywiązuje się ze zobowiązań wobec Polaków”. Już we wtorek 8 października poseł Ryszard Petru z Polski 2050 w programie „Graffiti” na antenie Polsat News zapowiedział, że jego formacja postawi sprawę składki zdrowotnej „na ostrzu noża”.

Nie jestem zwolennikiem postępowania w stylu Lewicy, która bardzo mocno krzyczy o swoich sprawach, stawia sprawę na ostrzu noża, ale w tej sprawie akurat, to jest jedyna sprawa, którą tak stawiamy, trzeba będzie na ostrzu noża postawić, szczególnie, że była deklaracja ministra Domańskiego – podkreślił polityk.

Zgłaszamy ustawę w Sejmie, poprzez ścieżkę parlamentarną i czekamy na reakcję parlamentu. Według moich przesłuchów, będzie ta propozycja miała istotną większość, nawet przy sprzeciwie Lewicy, bo znaczna część opozycji byłaby również skłonna ją poprzeć – wskazał Petru.

Dopytywany o to, czy Polska 2050 będzie chciała przeforsować własny pomysł reformy składki zdrowotnej wbrew koalicji rządzącej, poseł stwierdził, że „jak inaczej możemy, jeżeli (…) rozmowy, które prowadziła p. Pełczyńska z p. Domańskim skończyły się porażką”.

Rozmowy w koalicji

O kulisach burzliwych rozmów wewnątrz koalicji październikowej pisze portal money.pl. – Dalej jesteśmy otwarci na rozmowy zgodnie z publicznymi deklaracjami ministra finansów, ale jeśli nie będzie porozumienia, zostaje parlament – zadeklarowała Pełczyńska-Nałęcz.

Partia Hołowni miała uznać złożenie okrojonego projektu Platformy Obywatelskiej za „wywieranie politycznej presji przez większego koalicjanta”, choć podobnież według polityków partii Donalda Tuska, „to tylko zabezpieczenie się na wypadek, gdyby na czas nie udało się wypracować szerszej reformy”.

Czujemy się trochę oszukani. Chcieliśmy dogadać się na spokojnie, ale Platforma prze ze swoim projektem, nie konsultując go z koalicjantami i myśląc, że ujdzie jej to na sucho. Stąd nasz tweet i determinacja co do dalszych działań – cytuje głosy z „wewnątrz Polski 2050” portal money.pl.

Jak możemy przeczytać temat składki zdrowotnej został podniesiony podczas rozmów na posiedzeniu zespołu ds. programowania prac rządu, gdzie rozpatrywane były trzy opcje. Tą popieraną przez Polskę 2050 było niedokonywanie wpisu do wykazu prac rządowych.

„Drugie stanowisko zakładało dokonanie wpisu projektu MZ do rządowego wykazu prac, ale z zastrzeżeniem, że projekt nie jest w pełni satysfakcjonujący i nie odpowiada postulatom przedsiębiorców” – donosi money.pl. „Trzecie stanowisko, które rozpatrywano na rządowym zespole, zakładało dokonanie wpisu do prac legislacyjnych rządu z powodu osiągnięcia porozumienia politycznego”.

Ostatecznie do wykazu został wpisany projekt Koalicji Obywatelskiej, co nie zadowala ugrupowania Hołowni. Polska 2050 ma zatem poszukać wsparcia u posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.

Jeden z anonimowych rozmówców portalu wskazuje, że oba ugrupowania mogą poprzeć ten projekt, „choćby po to, by narobić nam kłopotów”. – Bo jeśli Hołownia to przegłosuje, to Tusk ma potężny problem, jeśli chodzi np. o dziurę w NFZ – uważa.

Jeśli taki ruch się uda, to formacja marszałka Sejmu pokaże sprawczość i skuteczność. W przyszłości łatwiej będzie jej wymusić realizację własnego stanowiska w rządzie. Jeżeli jednak ryzykowna gra Hołowni się nie powiedzie, Polska 2050 może zostać surowo ukarana przez premiera Tuska.

Reforma składki zdrowotnej

Projekt zmian ws. składki zdrowotnej przygotowany przez Polskę 2050 przewiduje, że miałyby być wprowadzone trzy ryczałtowe kwoty składki w wysokości 4 proc., 7 proc. i 9,4 proc., liczone od średniego wynagrodzenia. Ostateczny kształt projektu jest jednak ciągle dopracowywany. – Chcemy zmieścić koszty, łącznie z zakazem oskładkowania środków trwałych, w 4 mld zł – tłumaczy minister Pełczyńska-Nałęcz.

Skandaliczna propozycja minister od Hołowni. „No i wyłażą z uśmiechniętych komuchy” [VIDEO]

Najnowsze