W piątek odbył się pogrzeb studentki zamordowanej w podparyskim Lasku Bulońskim przez migranta z Maroka. Najbardziej wstrząsające jest to, że ten Imigrant był już skazany za zgwałcenie innej studentki i po wyjściu z więzienia powinien zostać deportowany do swojego kraju. Sędzia nakazał jednak jego zwolnienie z aresztu deportacyjnego i Marokańczyk wyruszył gwałcić i mordować dalej. Później usiłował zbiec z Francji przez Szwajcarię.
Ta zbrodnia i jej echa są przyrównywane do tragedii na Wyspach Brytyjskich i ataku nożownika-islamisty na dzieci, co wywołało wielodniowe zamieszki. Podobnym katalizatorem niezadowolenia społecznego stała się śmierć 19-letniej studentki Uniwersytetu Paris Dauphine.
Pogrzeb odbył się o godzinie 13 w katedrze Saint-Louis w Wersalu. Na miejscu pojawił się m.in. minister spraw wewnętrznych Bruno Retailleau, który obiecał Francuzom zaprowadzić porządek na ulicach. „Odrażająca i okropna zbrodnia” – zabrał w tej sprawie głos prezydent Emmanuel Macron, który akurat składa wizytę w Kanadzie.
Sprawca został aresztowany we wtorek wieczorem w Genewie w Szwajcarii. Jest to Taha O., lat 22. Trudno zrozumieć, dlaczego zamiast wyrzucenia z Francji, system sądowniczy umożliwił mu pobyt na wolności.
🟥 Zabójca 19-letniej Philippine to recydywista. Jego pierwsza ofiara, 23-letnia studentka, którą zgwałcił w 2019 r., wykazała się pewnym sprytem, co uratowało jej życie. Taha Oualidat (w mediach Taha O.) przyjechał do Francji z Hiszpanii 13 czerwca 2019 r. legalnie, na podstawie… https://t.co/I3wvjd9jHc pic.twitter.com/aIygORth6y
— Adam Gwiazda (@delestoile) September 25, 2024
Francuska lewica już mówi o fali „rasizmu” i pojedynczym przypadku „kryminalisty”. Działacze lewicowych związków studenckich niszczyli nawet na uczelniach plakaty upamiętniające śmierć studentki.
Dziennikarka publicznej stacji France 2 Anne-Sophie Lapix podczas wywiadu z politykiem Zjednoczenia Narodowego Jordanem Bardellą wskazywała, że deportacje migrantów są trudne, bo chodzi o ich wysokie koszty (średnio 13 800 euro od osoby). Doczekała się jednak riposty deputowanego prawicy, który spytał – na ile w takim razie wycenia życie zamordowanej studentki?
Jordan Bardella poszedł dalej i wskazał, że Francja to „państwo upadłe”, które zawiodło Francuzów. „Ile tragedii potrzeba, aby nasi przywódcy polityczni zdali sobie sprawę z tego, co dzieje się dzisiaj w kraju? – raczej retorycznie pytał polityk od Marine Le Pen.
📸 Le cercueil de Philippine quitte la cathédrale dans le silence d’un parvis rempli de Français venus lui rendre hommage. Il est suivi des proches de la défunte pic.twitter.com/d9ogJPSVMY
— Frontières (@Frontieresmedia) September 27, 2024
🔴 Sur le parvis de la cathédrale St-Louis de Versailles, de nombreuses fleurs en hommage à Philippine #Philippine pic.twitter.com/XGC6rwQjCd
— Boulevard Voltaire (@BVoltaire) September 27, 2024
🔴🗣 À la question du financement de l’expulsion de 130 000 personnes sous OQTF, Jordan Bardella répond : „Et le coût de la vie de Philippine ? La seule qui a été exécutée, c’est elle”. #JT20H pic.twitter.com/8MlXb1SWN2
— Info France 2 (@infofrance2) September 26, 2024