Strona głównaWiadomościŚwiatApel w sprawie cenzury Internetu. "Ustanowienie światowych standardów ochrony wolności słowa"

Apel w sprawie cenzury Internetu. „Ustanowienie światowych standardów ochrony wolności słowa”

-

- Reklama -

We Francji pojawiły się głosy, że idea nieograniczonej „wolności słowa” dotyczy tylko jednej strony i to lewicowej. Jednocześnie dochodzi do tłumienia opinii prawicowych i to niemal we wszystkich głównych sieciach społecznościowych. Zamykane i zawieszane są konta, cenzurowana są treści.

Ta niespotykana wcześniej we Francji akcja kneblowania prawicy wywołała protest. Zamykane były konta na Instagramie prawicowych influencerów i mediów (Frontières, Occidentis, Association de Soutien aux Lanceurs d’Alerte – ASLA , czy Alice Cordier, przewodniczącej kolektywu feministycznego Nemezys, oskarżanego o wspieranie idei „tożsamościowych”).

- Reklama -

Wywołało to reakcję w postaci „listu otwartego” wielu osobistości, które zaprotestowały przeciw ogólnej cenzurze internetu, a jednocześnie pozbawienia użytkowników możliwości użycia jasnego i sprawiedliwego środka odwołania się od „wyroków moderatorów”.

Autorzy petycji przypominają, że wolność słowa zapisana jest m.in. w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a „dziś poważnie zagrożona” przez arbitralne decyzje. Przypominają także, że „fala zakazów” na platformach społecznych zbiega się z wprowadzeniem w życie ustawy o usługach cyfrowych (DSA), prawodawstwa UE, które ma regulować treści online.

Nowe zasady mają w teorii chronić użytkowników, ale mogą być łatwo wykorzystane do dławienia wolności opinii. Sygnatariusze apelują o wsparcie i mobilizację „decydentów, instytucji, obywateli” i domagają się, „aby rządy krajowe uchwaliły przepisy zapewniające moderację w Internecie z poszanowaniem praw podstawowych”.

Dalej czytamy: „Wzywamy Unię Europejską i jej instytucje do wyjaśnienia i dostosowania swoich przepisów, takich jak ustawa o usługach cyfrowych, aby zapobiec wszelkim dryfom autorytarnym”.

Jest też wezwanie do przyjęcia uczciwych zasad i procedur odwoławczych i „ustanowienia światowych standardów ochrony wolności słowa w Internecie”.

Lista sygnatariuszy jest dość długa. Wśród nazwisk są eurodeputowana Marion Maréchal Le Pen, Éric Zemmour, prezes partii Reconquête!, wielu posłów, senatorów i eurodeputowanych Zjednoczenia Narodowego, ale także prawnicy, szefowie organizacji społecznych, dziennikarze i twórcy kultury.

Najnowsze