Strona głównaWiadomościŚwiatWizyta dyrektora CIA w Europie. Spotkał się z prezydent i szefem wywiadu

Wizyta dyrektora CIA w Europie. Spotkał się z prezydent i szefem wywiadu

-

- Reklama -

Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns spotkał się w czwartek w Prisztinie z prezydent Kosowa Vjosą Osmani oraz szefem kosowskiego wywiadu – podał dziennik „Koha Ditore”. Burns odwiedził wcześniej w tym tygodniu Bośnię i Hercegowinę oraz Serbię.

„Wizyta pokazuje strategiczne znaczenie Bałkanów dla Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa i stabilności regionu. Kosowo jako młode państwo o wrażliwej pozycji geopolitycznej jest kluczowym partnerem USA” – zauważył Bejtush Gashi, były minister spraw wewnętrznych Kosowa. Szczegółów spotkania Burnsa z Osmani dotąd nie ujawniono.

- Reklama -

„Wizyta może być też sygnałem dla obcych wpływów w regionie, zwłaszcza Rosji i Chin. Waszyngton chce podkreślić zaangażowanie USA i NATO na rzecz stabilności i zapobiegania napięciom w regionie. Spotkanie na tak wysokim szczeblu może być też związane z wysiłkami na rzecz zwalczania terroryzmu i ekstremizmu w regionie” – dodał Gashi w rozmowie z dziennikiem „Koha Ditore”.

Dyrektor CIA spotkał się we wtorek w Bośni i Hercegowinie z przedstawicielami tamtejszego wywiadu oraz członkami trzyosobowego Prezydium BiH. Podczas wizyty omówiono m.in. separatystyczną retorykę władz serbskiej części autonomicznej BiH.

W środę Burns – jak podały serbskie media – udał się do Belgradu, jednak wizyty tej nie skomentowali urzędnicy Serbii ani USA.

Jego wizyta w Kosowie odbyła się po tym, gdy ambasador USA w tym kraju Jeffrey Hovenier oświadczył, że rząd w Prisztinie pod przewodnictwem Albina Kurtiego „stawia przed Waszyngtonem wyzwania w kilku aspektach” – przypomniał Radio Wolna Europa.

USA, Unia Europejska oraz kilka państw zachodnich skrytykowały w ostatnim czasie niektóre decyzje i działania podjęte przez rząd Kurtiego, które oceniono jako „jednostronne” i „nieskoordynowane”. Ostatnim z nich jest dążenie Prisztiny do otworzenia dla ruchu drogowego mostu dzielącego na część serbską i albańską położoną na północy Kosowa Mitrowicę. Od zakończenia wojny z końca lat 90. most ten jest otwarty jedynie dla pieszych.

Departament Stanu USA zwrócił się wcześniej do rządu Kurtiego o powrót do „konstruktywnej współpracy” z Waszyngtonem, Brukselą i NATO. Waszyngton zaapelował też o to, aby Kosowo nie otwierało mostu na rzece Ibar, powołując się na obawy o bezpieczeństwo. Jego otwarciu sprzeciwia się zarówno Belgrad, jak i zamieszkujący Kosowo Serbowie.

Źródło:PAP

Najnowsze