Strona głównaWiadomościŚwiatSzwecja. Meczet zwolnił dwóch imamów. Modlili się za zabitego lidera Hamasu

Szwecja. Meczet zwolnił dwóch imamów. Modlili się za zabitego lidera Hamasu

-

- Reklama -

Zarząd meczetu w Goeteborgu w Szwecji zwolnił w piątek dwóch imamów po ujawnieniu przez media, że w świątyni odprawiono nabożeństwo żałobne po śmierci lidera Hamasu Ismaila Hanijego. Szwedzkiej społeczności muzułmańskiej grozi wstrzymanie dotacji od państwa.

Według oświadczenia władz meczetu decyzja o modlitwie była „poprawna z punktu widzenia teologii, ale niewłaściwa, biorąc pod uwagę status osoby, której dotyczyła”. Jednocześnie, jak zapewniono, oprócz odsunięcia od pracy dwóch imamów, przeprowadzone zostanie szkolenie pozostałych pracowników meczetu.

- Reklama -

Sprawę nabożeństwa żałobnego z 2 sierpnia w intencji zabitego lidera palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Ismaila Hanijego ujawnił szwedzki portal Doku.nu, zajmujący się problemem ekstremizmu. Pierwszy z imamów określił bojownika jako przywódcę cywilnego, potępiając jednocześnie Izrael, a następnie drugi duchowny odprawił modlitwę za Hanijego oraz innych „męczenników”.

Nabożeństwo skrytykował szwedzki minister ds. społecznych Jakob Forssmed z Chrześcijańskich Demokratów. „Niedawno poznaliśmy niepokojące informacje dotyczące modlitwy w meczecie w Goeteborgu. W środowisku religijnym nie powinno być miejsca na ekstremizm” – podkreślił Forssmed na platformie X.

Meczet w Goeteborgu, podobnie jak inne miejsca kultu religijnego oraz grupy wyznaniowe, otrzymuje dotacje z budżetu państwa szwedzkiego, przekazywane za pośrednictwem Urzędu ds. Wsparcia Wspólnot Religijnych (SST). Szef tej instytucji Isak Reichel nazwał incydent z modlitwą za przywódcę terrorystów „problematycznym, gdyż organizacje otrzymujące publiczne fundusze muszą spełniać tzw. wymóg demokratyczny”.

W sprawie zdarzenia w meczecie w Goeteborgu prowadzone jest postępowanie wyjaśniające.

Według portalu Doku.nu meczet został otwarty w 2011 roku, a jego budowę sfinansowała Arabia Saudyjska. Wiosną w miejskim parku, podczas modlitwy w związku ze świętem Id al-Fitr na zakończenie ramadanu, zgromadziło się 15 tys. wyznawców islamu. Udział w tych uroczystościach burmistrza Goeteborga Jonasa Atteniusa, który dużą część swojego przemówienia poświęcił wojnie Izraela z Hamasem, spotkał się z krytycznymi ocenami w szwedzkich mediach.

30 lipca w izraelskim ataku na stolicę Libanu, Bejrut, zginął przywódca militarny proirańskiego ugrupowania libańskiego Hezbollah Fuad Szukr. Dzień później w przypisywanym również Izraelowi ataku na stolicę Iranu, Teheran, śmierć poniósł polityczny przywódca Hamasu Ismail Hanije. Zarówno przywódcy Iranu, jak też Hezbollahu oraz Hamasu zapowiedzieli odwet.

Źródło:PAP

Najnowsze