Francja stara się, by igrzyska letnie przebiegły bez zakłóceń, a zawody miały spokojny przebieg. Do Paryża ściągnięto m.in. posiłki policyjne z 43 krajów. Trwa też selekcja uczestników. Władze poinformowały, że do tej pory odmówiono ponad 3500 akredytacji na zawody dla osób, które mogą być podejrzane o radykalizację.
MSW Gérald Darmanin, że wobec uczestników igrzysk olimpijskich przeprowadzono w sumie 770 000 sprawdzeń administracyjnych. Ze względów bezpieczeństwa wykluczono z udziału w olimpiadzie ponad 3500 osób. 130 osób figurowało w kartotece „S” (zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa), 16 osobom odmówiono ze względu na podejrzenie o radykalizację islamską, a dodatkowo wykluczono „dziesiątki radykalnych osób powiązanych ze środowiskami islamistycznymi, ultralewicowymi i ultraprawicowymi”.
Rząd przywiązuje dużą wagę do zagrożenia terrorystycznego związanego z igrzyskami olimpijskimi, a po zamachu na Donalda Trumpa takie kwestie stały się jeszcze ważniejsze. W sumie na igrzyska zleci się około miliona osób, nie licząc kibiców (sportowcy, trenerzy, dziennikarze, wolontariusze, prywatni agenci ochrony i mieszkańcy terenów w pobliżu ceremonii otwarcia). To oni są poddawani sprawdzeniu przez służby.
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia. Później odbędą się jeszcze zawody paraolimpijskie (28 sierpnia – 8 września). Na ceremonii otwarcia, która odbędzie się w piątek 26 lipca, przewiduje się rozmieszczenie prawie 45 000 funkcjonariuszy, w tym snajperów i pilotów dronów.
Przestrzeń powietrzna nad Paryżem będzie zamknięta od 19:00 do północy. W kolejnych dniach władze zamierzają mobilizować codziennie ponad 30 000 policjantów i żandarmów, wspieranych przez 17 000 agentów bezpieczeństwa.
Na pomoc ściągnięto także zagranicznych policjantów z 43 krajów. Będzie ich 1786, w tym Polacy. 105 policjantów przyśle np. Katar. Co ciekawe, media stawiają pytania, czy owi funkcjonariusze nie będą przypadkiem nosić symboli religijnych? Obecność obcej policji budzi wątpliwości, ponieważ „zwyczaje kulturowe nie wszędzie są takie same”. Ciekawe problemy mają organizatorzy…
Źródło: Valeurs