Strona głównaWiadomościŚwiatZmiany klimatyczne zagrażają nawet… więziennictwu

Zmiany klimatyczne zagrażają nawet… więziennictwu

-

- Reklama -

Tego by nawet pisarze S-F nie wymyślili. Stowarzyszenie francuskie „Notre Affaire à tous” ostrzega przed podatnością zakładów karnych na zmiany klimatyczne i skazywaniem ich pensjonariuszy na „podwójną karę”.

Ryzyko wpływu zmian klimatu na więzienia oceniono we wszystkich 188 zakładach karnych istniejących we Francji. Stwierdzono, że każdego osadzonego dotyka „ryzyko fal upałów”. Do tego dochodzi ryzyko przyspieszonej dekapitalizacji budynków.

- Reklama -

Raport na ten temat pojawił się w czwartek 11 lipca. „Zmiany klimatyczne powodują potrzebę zarysowania „mapy więzień” w oparciu o ich narażenie na ryzyko klimatyczne” – ostrzega stowarzyszenie „Notre Affaire à tous”. Ich zdaniem, „żadne ze 188 francuskich więzień nie uniknęło zagrożeń klimatycznych i środowiskowych”.

Wskazują na brak wskaźnika ekologicznego przy budowie nowych zakładów karnych i renowacji starych więzień, co „dotyka bezpośrednio ludzi”. W czasie konferencji prasowej delegat generalny stowarzyszenia, podkreślał, że ​​”100% zakładów karnych jest dotkniętych ryzykiem związanym z falami upałów”.

Wskazano na wybetonowane „spacerniaki”, brak drzew, a nawet „markizy lub zadaszonego dziedzińca, w którym można się schronić”. Dodatkowo przeludnienie więzień sprawia, że ​​fala upałów jest nie do zniesienia.”

Innym ryzykiem związanym ze zmianami klimatycznymi jest degradacja budynków. Ponad połowa francuskich więzień jest narażona na „średnie lub wysokie” ryzyko w tym zakresie. Może to oznaczać pękanie ścian, wypaczenia okien, pękanie rur, a tym samym może „mieć wpływ na warunki życia więźniów”.

Ponad jedna czwarta zakładów karnych jest również narażona na „umiarkowane lub znaczne” ryzyko powodzi, a 12% może zostać dotkniętych pożarem lasu. Osiem zakładów jest zagrożonych podniesieniem się poziomu wody w morzach, zwłaszcza w Nowej Kaledonii, Gujanie i Wallis-Fortunie. I oni to wszystko na poważnie…

Źródło: France Info

Najnowsze