58,2 proc. Polaków uważa, że Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Odmiennego zdania jest 20 proc. respondentów.
Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl otrzymali pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową?”
58,2 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie na to pytanie, 20 proc. respondentów miało natomiast odmienne zdanie.
21,9 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.
Według przeprowadzonego sondażu więcej mężczyzn (66,5 proc.) niż kobiet (50,8 proc.) uważa, że Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec za II wojnę światową. 23,2 proc,. kobiet i 16,3 proc. mężczyzn jest odmiennego zdania.
Patrząc na grupy wiekowe – najwięcej zwolenników ubiegania się o reperacje jest w grupie ankietowanych mających między 35 a 49 lat – 63,9 proc. Na kolejnym miejscu są ankietowani do 24 lat – 59,5 proc. z nich popiera domaganie się reparacji oraz ci w grupie 25-34 lat – 58,3 proc. W najstarszej grupie – osób powyżej 50 lat poparcie dla ubiegania się o reparacje wyniosło 54,6 proc.
„Potrzebę ubiegania się o reparacje dostrzega 2 na 3 mężczyzn i co druga kobieta. Ze względu na wiek domaganie się rekompensaty za straty wojenne najczęściej popierają badani w wieku od 35 do 49 lat (64 proc.). Polska powinna ubiegać się o reparacje zdaniem ponad 2/3 respondentów z wykształceniem zasadniczym zawodowym (67 proc.) i nieco wyższego odsetka osób, których miesięczny dochód przekracza 7000 zł netto (68 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości ubieganie się o reparacje jest najbardziej popularne wśród respondentów z miast liczących nie więcej niż 20 tys. osób (66 proc.)” – powiedziała rp.pl Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 2.07-3.07.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.