Strona głównaWiadomościŚwiatPozorowanie walki z imigracją w Europie

Pozorowanie walki z imigracją w Europie

-

- Reklama -

68 proc. Francuzów chce zakazu dotowania stowarzyszeń udzielających pomocy migrantom. Takie są wyniki sondażu CSA przeprowadzonego dla CNews z 16 maja. Blisko 7 na 10 Francuzów opowiada się za likwidacją dotacji wypłacanych stowarzyszeniom pomagającym nielegalnym imigrantom.

Francuzi przejrzeli na oczy, dopiero kiedy kryzys migracyjny w Europie stał się coraz bardziej intensywny. Mówią dość, ale ta stanowczość nie przebija się do elit politycznych, które tylko markują „walkę z nielegalną imigracją”. Według sondażu CSA 68% respondentów jest za likwidacją dotacji. Inna opinia panuje tylko w „oduraczonej” już grupie wiekowej młodych ludzi w przedziale wieku 18-24 lata, gdzie 52 proc. nie ma nic przeciw takiej pośredniej pomocy budżetowej dla „nielegalników”.

- Reklama -

Opinie dzielą się zależnie od poglądów politycznych. Za utrzymaniem dotacji jest 64% wyborców lewicy. Na prawicy przeciw jest 86 proc. respondentów głosujących na takie partie. Sondaż miał związek z decyzją francuskiej Rady Stanu, która dała „zielone światło” dla administracji lokalnej we wspieraniu finansowym organizacji SOS Méditerranée.

Ta od lat masowo szmugluje do Europy nielegalnych imigrantów. Chociaż państwo oficjalnie „walczy” z nielegalną imigracją, jednocześnie przekazuje środki z budżetu na działalność przemytniczą. Wydaje się jednak, że to nie schizofrenia, ale raczej celowe działania.

Administracyjny Sąd Najwyższy uznał, że jest „możliwe dotowanie stowarzyszeń takich jak SOS Méditerranée”, ponieważ ich działalność „jest w istocie akcją międzynarodową o charakterze humanitarnym, a nie działaniem o charakterze politycznym”. Taki wyrok zapadł 13 maja.

Wcześniej administracyjny sąd apelacyjny unieważnił przyznaną przez miasto Paryż w 2019 r. dotację dla stowarzyszenia SOS w wysokości 100 tys. euro, uznając, że była to ingerencja „w sprawy związane z polityką, sprawami zagranicznymi Francji i kompetencjami instytucji Unii Europejskiej”. Sąd uznał, że w ten sposób miasto weszło w spór „o charakterze politycznym pomiędzy Państwami Członkowskimi” (chodziło o Włochy, którym SOS podwozi najczęściej imigrantów).

Źródło: CNews/ Valeurs

Najnowsze