Strona głównaWiadomościPolitykaCisza wyborcza. Antywolnościowa i bezsensowna

Cisza wyborcza. Antywolnościowa i bezsensowna

-

- Reklama -

Cisza wyborcza to okres, w którym zabroniona jest jakakolwiek agitacja polityczna. W Polsce za złamanie ciszy wyborczej przewidziana jest grzywna zgodnie z art. 107 § 1 Kodeksu wyborczego.

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?

Za złamanie ciszy wyborczej uznaje się każde działanie, które można uznać za agitację polityczną. Mowa tu m.in. o wygłaszaniu przemówień, zwoływaniu wieców, udostępnianiu materiałów wyborczych, czy nawet pisaniu postów w Internecie.

- Reklama -

Cisza wyborcza. Co wolno robić podczas ciszy wyborczej?

Podczas ciszy wyborczej nie wolno agitować, ale wolno np. zachęcać lub zniechęcać do udział w wyborach. Nie można oczywiście zniechęcać lub zachęcać do głosowania na konkretny komitet polityczny.

Cisza wyborcza. Antywolnościowa i bezsensowna

Cisza wyborcza jest krytykowana przez środowisko wolnościowe z oczywistych powodów. Państwo nie ma prawa ograniczać naszej wolności słowa nawet na jeden dzień.

Poza tym w dobie Internetu ściganie wszystkich naruszeń ciszy wyborczej jest niemożliwe, więc państwo naraża się na śmieszność.

Od wielu lat łamanie ciszy wyborczej stało się wręcz narodowym sportem polskich internautów.

W wielu państwach nie ma ciszy wyborczej. Mowa tu np. o Stanach Zjednoczonych lub Niemczech. Oznacza to, że polscy internauci mieszkający w tych państwach mogą zupełnie bezkarnie pisać, co im się podoba, a przecież czytać to będą ich polscy znajomi.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najnowsze