Katolicki portal PCh24.pl zauważa, że w ostatnich latach w czasie Wielkiego Postu dochodzi do bluźnierstw i profanacji, za którymi stoją katoliccy biskupi.
„Nic chyba nie obrazuje lepiej upadku, w jakim znajduje się dziś katolicyzm w niektórych regionach Europy; a może raczej skali infiltracji przez bynajmniej niekatolickie grupy” – pisze portal i podaje przykłady na to jak często „w tym właśnie okresie duchowni Kościoła katolickiego postanowili wulgarnie zakpić z samego Zbawiciela”.
Tekst skupia się na postaci Hermanna Glettlera, którego papież Franciszek w 2017 roku uczynił biskupem Innsbrucku w Austrii.
Urodzony w 1965 w austriackiej Styrii kapłan znany był w środowisku jak świetnie wykształcony znawca sztuki. Duże zamiłowanie do sztuki nowoczesnej stało się źródłem wielu skandali i kontrowersji.
PCh24.pl pisze, że Glettler już „w 2019 roku zaprezentował w jednym z kościołów Innsbrucka niesławny krucyfiks, na którym wisiała żaba trzymająca w jednym ręku piwo, a w drugim jajko”.
„W innym z kościołów w tym samym czasie biskup umieścił z kolei krucyfiks przekształcony w zegar. Ciało Pana Jezusa Chrystusa, odwrócone do góry nogami, wskazywało godzinę, a Jego ramiona – sekundy” – podaje portal.
To był jednak tylko początek, bo biskup z roku na rok rozkręcał się coraz bardziej. W 2022 roku w kościele uniwersyteckim Innsbrucka, nad ołtarzem głównym, zaprezentowano fotografię transseksualisty z nagim torsem, którą zatytułowano „Zmęczony”.
To jednak wszystko było niczym przy tym, co austriacki biskup zrobił w zeszłym roku. „W kościele szpitalnym Innsbrucka nad ołtarzem nakazał umieścić fotografię artysty Petera Garmuscha. Przedstawiała wielkie świńskie serce wepchnięte w prezerwatywę”.
Serce świniaka wepchnięte w prezerwatywę miało symbolizować serce Zbawiciela i jego miłosierdzie, które przekracza ludzkie pojęcie. Tym razem skandal dotknął katolików na całym świecie i protesty zmusiły biskupa do usunięcia instalacji.
Włoski biskup i bluźniercza wystawa
Inny bohater tekstu, urodzony w 1960 roku Elio Castellucci, także został ustanowiony biskupem (Modeny i Carpi we Włoszech) właśnie przez Franciszka.
2 marca tego roku w kościele św. Ignacego, który przynależy do kompleksu muzeum diecezjalnego Carpi Castellucci wystawił dzieła artysty-ateisty Andrei Saltiniego pt. „Gratia Plena” – „Łaski pełna”.
„Przed ołtarzem głównym w kościele umieszczono wizerunek ciała Jezusa Chrystusa na krzyżu. Zbawiciel jest nagi, a pochyla się nad nim mężczyzna w oczywistej sugestii czynności seksualnych” – opisuje PCh24.pl.
Na innym z obrazów Jezus jest kobietą-blondynką ubraną „w obcisły kombinezon, typowy dla środowisk gejowskich”.
„Wreszcie kolejny z obrazów przedstawia Najświętszą Dziewicę, która jest wprawdzie ubrana w zbroję, ale o charakterze quasi-erotycznym i jest przedmiotem erotycznego zainteresowania otaczającej ją grupy ludzi” – czytamy.
Z tekstu jasno wynika, że w okresie Wielkiego Postu nikt nie bluźni przeciwko Bogu bardziej niż przywódcy religijni…