Abp Marek Jędraszewski w liście pasterskim na Wielki Post wezwał do sprzeciwu w kwestii „zwiększającej się coraz bardziej pogardy wobec nowo powstającego życia, wyrażającej się m.in. w programach coraz łatwiejszego dostępu do aborcji, a także w promowaniu – również w odniesieniu do małoletnich dziewcząt – tzw. pigułki »dzień po«”.
Krakowska kuria opublikowała w sobotę list metropolity na Wielki Post. W dokumencie duszpasterz podkreślił, że okres ten jest szansą, aby „godność [dziecka Bożego] na nowo odzyskać i w jakiś sposób ją uwznioślić, zwłaszcza dzięki przystąpieniu do sakramentu pokuty i pojednania”. Hierarcha wskazał, że celebrowany w Kościele w Wielką Sobotę akt Odnowy Przyrzeczeń Chrztu ma wymiar nie tylko prywatny, ale i społeczny.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, że zwłaszcza ostatnio w przestrzeni publicznej pojawiły się różnego rodzaju zagrożenia, wobec których nie możemy pozostawać obojętnymi. Inaczej bowiem stalibyśmy się winni grzechu zaniedbania. Jesteśmy bowiem świadkami zwiększającej się coraz bardziej pogardy wobec nowo powstającego życia, wyrażającej się między innymi w programach coraz łatwiejszego dostępu do aborcji, a także w promowaniu – również w odniesieniu do małoletnich dziewcząt – tzw. pigułki »dzień po«” – napisał abp Jędraszewski.
Duszpasterz stwierdził, że wraz z tym „idzie w parze łamanie sumień lekarzy i tworzenie takich uregulowań prawnych, które wymuszają na szpitalach przeprowadzanie aborcji”. „Na to wszystko absolutnie nie możemy się zgodzić! Aby naprawdę żyć w wolności dzieci Bożych, musimy wyrażać swój jednoznaczny sprzeciw wobec ewidentnego zła” – wezwał w liście na Wielki Post.
Arcybiskup ocenił również, że zagrożone jest „wielkie dobro nauczania i wychowywania młodych pokoleń w prawdzie o Bogu i o człowieku, a w konsekwencji przekazywania im najwspanialszych wartości humanistycznych”. „W imię laickich ideologii i w imię życia »jakby Boga nie było« pragnie się powrócić do nieszczęsnych dziesięcioleci PRL-u, o których św. Jan Paweł II mówił w 1991 roku w Lubaczowie jako o czasie, gdy »doświadczyliśmy (…) wielkiego, katolickiego getta, getta na miarę narodu«” – stwierdził. Przypomniał też o proklamowanym w listopadzie 2016 roku w krakowskich Łagiewnikach Jubileuszowym Akcie przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.
Metropolita krakowski zaznaczył w liście, że tegoroczny Wielki Post jest dla archidiecezji czasem szczególnym, ponieważ ma być okresem duchowego przygotowania i wewnętrznej przemiany w związku ze zbliżającym się Kongresem Eucharystycznym Archidiecezji Krakowskiej. Wydarzenie rozpocznie się w Wielki Czwartek 28 marca i potrwa do soboty 15 czerwca 2024 r.
Jak ogłosił arcybiskup, na dzień zakończenia Kongresu papież Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza (1904-1946). W styczniu Watykan poinformował o zatwierdzeniu dekretu o męczeństwie kapłana.
List arcybiskupa zostanie odczytany w niedzielę w kościołach Archidiecezji Krakowskiej.