Strona głównaWiadomościPolska"Polski" samochód elektryczny wciąż może powstać? Chińczycy kuszą nową władzę

„Polski” samochód elektryczny wciąż może powstać? Chińczycy kuszą nową władzę

-

- Reklama -

Daniel Li, prezes Geely — jednego z największych chińskich koncernów motoryzacyjnych, chce przekonać Warszawę, by nie rezygnowała z budowy polskiego samochodu elektrycznego.

Izera, czyli polski samochód elektryczny, miał być jednym z flagowych projektów rządu Mateusza Morawieckiego, a ostatecznie stała się jednym z wielu projektów, które nie wypaliły.

- Reklama -

Następcy PiS-u niezbyt przychylnie patrzą na pomysł zbudowania chińskimi rękoma polskiego samochodu elektrycznego.

Portal Business Insider dotarł do listu, który strategiczny partner Izery, firma Geely, napisała do prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa

Chińczycy chcą przekonać rząd Donalda Tuska, że Izera to projekt z przyszłością. „Fabryka w Jaworznie stanie się jednym z największych w regionie zakładów produkcji wyłącznie pojazdów elektrycznych” — piszą.

W liście Geely wyraźnie daje znać, że firmie zależy na czasie i chciałaby szybko poznać decyzję nowych warszawskich władz.

Daniel Li podkreśla w liście do Warszawy „znaczące możliwości poszerzenia strategicznego partnerstwa” między Izerą a Geely. „Zakres współpracy między EMP i Geely obejmuje różne obszary, w tym rozwój pojazdów, licencjonowanie technologii platformy, łańcuch dostaw i wsparcie produkcyjne. Wspólnie oba zespoły osiągnęły kluczowe kamienie milowe w rozwoju produktu i zbudowały wzajemne zaufanie podczas tego procesu” – dodaje Chińczyk.

Geely zapewnia, że fabryka w Jaworznie oznacza: „7 tys. miejsc pracy i nawet 30 tys. miejsc pracy w firmach powiązanych z produkcją; napędzenie zielonej transformacji na obszarze pogórniczym, a także rozwój innowacyjności regionu” – pisze BI.

„Wspólna produkcja w Jaworznie może również przyciągnąć do Polski kluczowych dostawców w łańcuchu wartości EV do Polski, takich jak baterie i duże komponenty metalowe” – twierdzi Li.

Chińczycy wzywają Polaków do podjęcia rozmów. „Jesteśmy szczególnie zainteresowani zrozumieniem Państwa wizji marki Izera / polskiego rynku motoryzacyjnego, strategii nowego rządu i podejścia do promowania pojazdów elektrycznych. To znacznie ułatwi nam badanie (…), które spodziewamy się sfinalizować w 2024 r.” – piszą.

Li zaprasza Pawła Borysa do Chin Ludowych. „Chciałbym serdecznie zaprosić Pana do odwiedzenia siedziby Geely w Hangzhou w Chinach w dogodnym dla Pana terminie. Alternatywnie, jestem w stanie przyjechać do Polski na rozmowę, aby stworzyć solidne fundamenty pod naszą przyszłą współpracę” – napisał prezes Geely.

Business Insider zapytał Electromobility Poland o możliwość uruchomienia linii produkcyjnej do 2026 roku.

„W chwili obecnej cele dotyczące uruchomienia w połowie 2026 r. nowych mocy produkcyjnych dla ok. 100 tys. samochodów elektrycznych rocznie mieszczą się w zaplanowanym harmonogramie. Wymaga to jednak szybkich decyzji związanych z zapewnieniem dalszego finansowania projektu” – twierdzi EMP.

Sprawa może ponoć ruszyć, jeśli tylko zostaną podjęte decyzje dotyczące finansowania projektu.

„Stopień zaawansowania prac związany z formalnym przygotowaniem inwestycji, ustalone z partnerem technologicznym ramy współpracy, a także zaawansowanie prac czynią harmonogram ambitnym, ale wciąż realnym do realizacji. Geely ma olbrzymie doświadczenie w realizacji tego typu projektów, działa w sprawdzonych procesach i standardach przyjętych w branży motoryzacyjnej. Zaangażowanie takich partnerów jest gwarancją zarówno wykonalności, jak i terminowości realizacji projektów” – wskazano.

Najnowsze