Strona głównaWiadomościPolskaOgólnopolski protest rolników. Blokady dróg krajowych i wojewódzkich w całej Polsce

Ogólnopolski protest rolników. Blokady dróg krajowych i wojewódzkich w całej Polsce [MAPA]

-

- Reklama -

O 12.00 rusza ogólnopolski protest rolników. Protestujący przedstawili swoje żądania. Wspiera ich Konfederacja.

„Ogólnopolski protest rolników jest inicjatywą oddolną i ma charakter ostrzegawczy. Zgodnie z zapowiedziami, protestujący zablokują w środę wiele dróg krajowych i wojewódzkich w godzinach od 12.00 do 14.00” – podaje portal Filary Biznesu.

- Reklama -

Jak pisaliśmy na łamach NCzas-u „środowa akcja ma mieć przede wszystkim formułę przejazdową. Od późnego ranka do późnego popołudnia traktory i inne wolno przemieszczające się maszyny, a nawet piesi przechodzący przez pasy, mają zablokować setki dróg”.

Czytaj więcej: „Niszczą nas Zielony Ład, unijna biurokracja i zalew z Ukrainy”

Protestujący rolnicy przedstawili dwa główne postulaty:

„Dopuszczenie na rynek europejski towarów rolno-spożywczych z krajów pozaunijnych, bez żadnych regulacji, jest skrajną nieodpowiedzialnością Komisji Europejskiej i zagraża naszemu istnieniu. Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europejczyków! Żądamy przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory!” – czytamy.

Rolnicy apelują o rewizję Wspólnej Polityki Rolnej w UE, która powinna być „spójną politykę regionów, uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie”.

„Protestujemy przeciwko ograniczeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). ŻĄDAMY zmian w ekoschematach i warunkowości: mniej biurokracji a więcej biologizacji” – piszą dalej rolnicy.

Uczestnicy protestu sprzeciwiają się również „gwałtownym i nieprzemyślanym zmianom w produkcji rolnej” i żądają większego wpływu na zmiany Krajowego Planu Strategicznego.

Wśród postulatów rolników znajdziemy także m.in.: rozdysponowanie tzw. „trzydziestek” wśród rodzinnych gospodarstw, wprowadzenie regulacji prawnych chroniących opłacalność w produkcji roślinnej, utrzymanie w 2024 r. dopłat będących rekompensatą za kryzys spowodowany sprowadzeniem ukraińskiego zboża, wsparcie rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego, wsparcie rozwoju spółdzielczości oraz stworzenie systemu zabezpieczeń przed wahaniami rynkowymi.

Większa część postulatów rolników, to niestety postulaty silnie etatystystyczno-lewicowe. W żądaniach protestujących znalazło się zaledwie kilka okołowolnościowych punktów – domagają się np. odejścia od ograniczeń dot. hodowania niektórych zwierząt (np. zwierząt futerkowych).

Protestujący mają wsparcie ze strony koalicji Nowej Nadziei, Ruchu Narodowego i Konfederacji Korony Polskiej, czyli Konfederacji.

Najnowsze