Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że rozmawiał w czwartek z obecną na Konferencji Odbudowy Ukrainy (URC 2026) w Gdańsku przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
„To ważny sygnał wsparcia i jestem za niego wdzięczny” – napisał Zełenski w serwisach społecznościowych.
Poinformował, że rozmawiał z przewodniczącą KE o współpracy w obronności i wzmocnieniu odporności Ukrainy przed rosyjskimi atakami. Omówione zostały także dostawy środków dla ukraińskiej armii.
„Dla wszystkich jest oczywiste, że to Rosja przedłuża wojnę i ignoruje wszystkie dyplomatyczne propozycje Ukrainy. Dlatego musimy zrobić wszystko, by wzmacniać nasz kraj i naszych ludzi. Ustaliliśmy również terminy naszych kolejnych spotkań osobiście. Dziękuję, Ursulo!” – napisał Zełenski.
Prezydent Ukrainy oczekiwany był na konferencji w Gdańsku, jednak nie przybył na to spotkanie. Stało się to po sporze wokół decyzji Zełenskiego o nadaniu jednej z jednostek wojskowych imienia „Bohaterów UPA”. W odpowiedzi prezydent Karol Nawrocki pozbawił Zełenskiego Orderu Orła Białego.
W czwartek w Gdańsku rozpoczęła się dwudniowa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026). Głównym tematem jest międzynarodowa pomoc gospodarcza i obronna dla Kijowa. W Konferencji uczestniczą m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiciele rządów, instytucji finansowych i biznesu. Delegacji ukraińskiej przewodniczy premier Julia Swyrydenko. W poprzednich latach URC odbywała się w Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano.
