Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un stwierdził, że armia tego kraju „wyposaża swoją flotę w broń jądrową”. Przywódcę cytowały w środę 24 czerwca państwowe media. Dyktator dodał, że będzie budować okręty wojenne o wyporności 10 000 ton.
W ten sposób KRL-D finalizuje program mający na celu wzmocnienie swojego potencjału nuklearnego. Kim Dzong Un wygłosił zapowiedzi dzień wcześniej, podczas ceremonii oddania do służby „Choe Hyon”, jednego z dwóch 5000-tonowych okrętów wojennych zwodowanych w tym roku przez Koreę Północną.
„Program wyposażenia marynarki wojennej w broń jądrową przebiega zgodnie z planem” – oświadczył Kim podczas ceremonii i dodał, że „to strategiczny kierunek o kluczowym znaczeniu, ponieważ zapewni on, że siły nuklearne naszego państwa pozostaną gotowe do prowadzenia zróżnicowanych i skutecznych operacji”.
Korea Północna planuje budowę dwóch okrętów wojennych rocznie. Pjongjang podawał już wcześniej, że Choe Hyon będzie wyposażony w „najpotężniejszą broń”, a „po Choe Hyonie wkrótce oddamy do użytku niszczyciel Kang Kon, a następnie będziemy wodować strategiczne okręty wojenne o wyporności 10 000 ton, jeden po drugim” – mówił „przywódca”.
Według analityków, Korea Północna pręży muskuły po zawarciu porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Południową. Chcet teraz budować co roku dwa okręty nawodne klasy wyższej niż Choe Hyon, w tym jeden niszczyciel o wyporności 10 000 ton.
Źródło: France Info
