Strona głównaWiadomościPolskaPolicjanci przekazywali detektywom tajne policyjne dane. Chodzi o nielegalne sprawdzenie około 200...

Policjanci przekazywali detektywom tajne policyjne dane. Chodzi o nielegalne sprawdzenie około 200 osób

-

- Reklama -

Lubelska prokuratura oskarżyła czterech byłych policjantów i dwie osoby prowadzące działalność detektywistyczną o przekroczenie uprawnień. Ustalono, że w latach 2014-2020 podejrzani w sposób nieuprawniony pozyskali z policyjnych baz danych informacje dotyczące ok. 200 osób.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Beata Syk-Jankowska poinformowała we wtorek, że w toku jednego ze śledztw ujawniono raport detektywistyczny dotyczący opiniującego w tej sprawie biegłego. Z treści raportu wynikało, że został wykonany przez licencjonowanego detektywa – oskarżonego Pawła K., prowadzącego działalność w Warszawie.

- Reklama -

– Charakter danych zawartych w raporcie odnoszących się zarówno do biegłego, jak i członków jego najbliższej rodziny, wskazywał na możliwość ich pochodzenia z baz danych pozostających w dyspozycji policji – stwierdziła rzecznik.

Dodała, że teza ta została potwierdzona.

Jak ustalono, w czasie powstania raportu dane osób w nim opisanych zostały sprawdzone w policyjnych systemach przez oskarżonego, byłego policjanta Komendy Stołecznej Policji Artura Z. W ocenie śledczych, sprawdzenia te zostały dokonane przez Artura Z. bez związku z jakimikolwiek czynnościami służbowymi.

W toku postępowania prokuratura ujawniła w sumie 186 dalszych przypadków z lat 2014-2020, w których Paweł K. dysponował danymi, sprawdzonymi wcześniej przez Artura Z. oraz funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Świdniku Andrzeja W.

Zdaniem śledczych, funkcjonariusze w sposób nieuprawniony pozyskiwali dane z Krajowego Systemu Informatycznego Policji (KSIP), bazy PESEL i innych baz danych pozostających w dyspozycji policji, a następnie przekazywali je Pawłowi K. Tak pozyskane informacje były wykorzystywane na potrzeby realizowanej usługi detektywistycznej.

– Dane pozyskane z policyjnych baz były wykorzystywane przy wykonywaniu czynności detektywistycznych oraz opracowywaniu raportów z tych czynności – uzupełniła Syk-Jankowska

Zarzuty usłyszało w sumie sześć osób, w tym czterech byłych funkcjonariuszy policji: Andrzej W., Artur Z., Mariusz T. i Radosław K. oraz dwie osoby prowadzące działalność detektywistyczną: Mariusz D. i Paweł K.

Podejrzani nie przyznali się do dokonania zarzucanych im czynów.

Prokuratura Regionalna w Lublinie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Najnowsze