Strona głównaWiadomościŚwiatIzraelski minister opowiada się za powrotem żydowskich osadników do Strefy Gazy. Premier...

Izraelski minister opowiada się za powrotem żydowskich osadników do Strefy Gazy. Premier kraju mówi o „moralnej i sprawiedliwej” wojnie

-

- Reklama -

W niedzielę 31 grudnia izraelski minister finansów Bezalel Smotrich zalecił powrót po wojnie żydowskich osadników do Strefy Gazy. Dodał także, że należy „zachęcać” ludność palestyńską do emigracji do innych krajów.

„Aby zapewnić bezpieczeństwo, musimy kontrolować terytorium, a w dłuższej perspektywie kontrolować je militarnie, więc potrzebujemy obecności ludności cywilnej” – powiedział w wywiadzie dla radia wojskowego. W 2005 roku Izrael ewakuował swoją armię i około 8 000 osadników ze Strefy Gazy pod naciskiem międzynarodowym.

- Reklama -

Osadnictwo w strefie Gazy jest w świetle prawa międzynarodowego nielegalne. Wygląda na to, że obecna wojna i atak Hamasu będzie służył polityce „faktów dokonanych” i powrotu osadników na sporne tereny.

W ostatnich godzinach roku 2023 nie wstrzymano działań wojskowych, trwają naloty i ostrzał. Toczone są także walki naziemne w Strefie Gazy. „Będziemy kontynuować naszą wojnę obronną, której sprawiedliwość i moralność nie mają sobie równych” – oświadczył tymczasem w niedzielę 31 grudnia premier Benjamin Netanjahu.

To reakcja izraelskiego premiera na oskarżenia o „akty ludobójstwa” wniesione przez Republikę Południowej Afryki przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Ministerstwo Zdrowia Hamasu poinformowało o licznych nowych ofiarach śmiertelnych w wyniku ostrzału w Al-Mughazi i Al-Zawayda. Najnowszy raport palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia mówi, że w palestyńskiej enklawie zginęło 21 822 osób.

W ostatnich godzinach zabito byłego palestyńskiego ministra. Youssef Salama (68 lat) to były minister spraw religijnych Autonomii Palestyńskiej. Zginął w izraelskim bombardowaniu jego domu w Strefie Gazy, o czym informuje palestyńska agencja informacyjna Wafa.

Nadzieja na jakikolwiek rozejm jest minimalna. Międzynarodowym mediatorom pod przewodnictwem Kataru i Egiptu udało się wynegocjować jedynie pod koniec listopada tygodniowy rozejm, który umożliwił uwolnienie ponad 100 zakładników i wjazd ograniczonej pomocy humanitarnej do Gazy. Obecnie te kraje koordynują wysiłki zmierzające do nowej przerwy w walkach.

Źródło: France Info

Najnowsze