Wartość handlu między Chinami a Rosją od stycznia do listopada br. wyniosła 218,1 mld dolarów, osiągając wyznaczony w 2019 roku przez oba kraje cel na rok przed terminem i zaledwie w ciągu 11 miesięcy – podał w piątek portal Asia Nikkei na podstawie danych Generalnej Administracji Celnej ChRL. Tylko w listopadzie wartość dwustronnej wymiany handlowej wzrosła do 21,5 mld USD, co jest najwyższym wynikiem od początku inwazji Rosji na Ukrainę.
W okresie styczeń-listopad br. eksport z Chin do Rosji wzrósł o 50 proc. w ujęciu rocznym do 100,3 mld USD, podczas gdy import z Rosji wzrósł o 12 proc. do 117,8 mld USD. W obu przypadkach pobity został roczny rekord ustanowiony w ubiegłym roku.
W 2019 roku władze Chin i Rosji uzgodniły zwiększenie wymiany handlowej do 200 mld dolarów do 2024 roku ze 107 mld dolarów w 2018 r.
Druga co do wielkości gospodarka świata stała się głównym partnerem handlowym i kołem ratunkowym dla rosyjskiej gospodarki po objęciu Moskwy sankcjami w związku z inwazją na Ukrainę. Pekin, który nie potępił otwarcie rosyjskiej agresji na Ukrainę, dąży do utrzymania „normalnej” wymiany handlowej i gospodarczej.
„Dzięki wzajemnemu zaufaniu politycznemu na wysokim szczeblu, oba kraje były świadkami gwałtownego wzrostu handlu dwustronnego, któremu pomogła również seria środków ułatwiających handel” – powiedział rządowemu tabloidowi „Global Times” Zhang Hong, ekspert z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.
Wzrost importu z Rosji był napędzany przez surowce naturalne, takie jak ropa naftowa i węgiel, których cena spadła w wyniku zachodnich sankcji.
„Wzrosła wartość (chińskiego) eksportu pojazdów, a także telefonów komórkowych i innych towarów elektronicznych i elektrycznych” – powiedział portalowi Asia Nikkei Takamoto Suzuki z japońskiego domu handlowego Marubeni.
Chiny chcą jeszcze bardziej zwiększyć swoją obecność na rynku samochodowym w Rosji. Ambasador ChRL w Rosji wyraził nadzieję, że władze jego kraju zapewnią wsparcie polityczne dla chińskich przedsiębiorstw motoryzacyjnych w zakresie produkcji, sprzedaży i działalności w związku tym, że Rosja stała się głównym nabywcą chińskich samochodów.