W Polsce nie pyta się, czy rząd zawiódł, tylko czyj zawiódł bardziej w kwestii złożonych obietnic. Badanie UCE Research wskazało, że niechlubne zwycięstwo przypada rządowi Donalda Tuska.
W październiku minie połowa kadencji obecnego rządu. Od czasu porażki Rafała Trzaskowskiego koalicja rządząca trwa w kryzysie.
Odpowiedzią na niego ma być rekonstrukcja rządu. Ta ma zostać przedstawiona jutro.
UCE Research na zlecenie „Onetu” przeprowadziło badanie dotyczące tego, który rząd był gorszy. Zadano pytanie, „który rząd w większym stopniu nie spełnił obietnic złożonych w czasie kampanii wyborczej”.
42,1 proc. badanych wskazało rząd Donalda Tuska. Na rząd Zjednoczonej Prawicy wskazało 36 proc., zaś 21,8 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.
35 proc. osób, które deklarowały się jako elektorat PiS uznało, że poprzedni rząd w większym stopniu nie wywiązał się ze złożonych obietnic. 59,8 proc. z nich wskazało, że rząd Tuska bardziej „zawalił”. 5,1 proc. wyborców PiS nie miało zdania na ten temat.
Spośród wyborców KO, 53 proc. badanych wskazało na PiS jako bardziej nie spełniający obietnic wyborczych. 30,7 proc. z nich jest zawiedziona decyzjami Donalda Tuska. 16,3 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.
W badaniu zapytano również, „który rząd częściej działa według spójnej wizji oraz planu, a nie tylko reaguje na bieżące wydarzenia”. 37,5 proc. badanych wskazało poprzedni rząd, zaś 33 proc. na aktualny. Aż 29,5 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat.
83,3 proc. wyborców PiS wskazywało przy tym na rząd Zjednoczonej Prawicy. Natomiast wśród zwolenników KO obecny rząd wskazało 74,1 proc. badanych.
Ciekawie wyglądał wybór wyborców partii Razem. 44,1 proc. wskazało, że lepsze decyzje podejmował rząd Donalda Tuska. Natomiast 41,2 proc. nie miało zdania na ten temat.
Wśród zwolenników PSL, 62,5 proc. oceniło, że to rząd PiS działał na podstawie spójnej wizji działania. Obecny rząd wskazało 31,3 proc. badanych wyborców PSL.
Badanie przeprowadzono w dniach 19-21 lipca 2025 r. metodą wywiadów internetowych CAWI na próbie 1013 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.