Inauguracja globalnej sieci poświęconej zachowaniu i upowszechnianiu dziedzictwa Żydów polskich odbędzie się w środę w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Sieć powstaje we współpracy Muzeum z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
16 lipca o godz. 12.15 w Galerii Dziedzictwo w Muzeum POLIN odbędzie się podpisanie listu intencyjnego przez dyrektora placówki Zygmunta Stępińskiego i sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysława Teofila Bartoszewskiego – poinformowała Olga Kaliszewska, rzecznik prasowa muzeum.
Nowa forma upowszechniania na świecie wiedzy o polskich Żydach ma łączyć muzea żydowskie, instytucje kultury i organizacje pozarządowe z całego świata, które w swojej działalności zajmują się historią i kulturą polskich Żydów.
– Inicjatywa ta zbiega się w czasie z otwarciem Galerii „Więzi” w Muzeum POLIN, która ukazuje trwałe relacje łączące diasporę żydowską na całym świecie z krajem urodzenia ich przodków, z Polską – wyjaśniał dyr. Zygmunt Stępiński.
– Przed II wojną światową i Zagładą, Polska była domem dla największej społeczności żydowskiej w Europie i drugiej co do wielkości na świecie, a przodkowie większości Żydów aszkenazyjskich pochodzą właśnie z ziem dawnej i obecnej Rzeczpospolitej – dodał.
Wspólna inicjatywa Muzeum POLIN i MSZ ma przerodzić się w rozbudowaną sieć opartą na współpracy i wymianie wiedzy pomiędzy organizacjami z różnych kontynentów. Planowane są między innymi wymiany edukacyjne pomiędzy organizacjami, kursy i seminaria, a także współpraca przy tworzeniu i rozwoju kolekcji dotyczącej szeroko rozumianej historii Żydów polskich.
Muzeum POLIN będzie służyło swoim wieloletnim doświadczeniem eksperckim, a także zasobami cyfrowymi, w tym m.in. zgromadzonymi w portalu Wirtualny Sztetl, który jest bazą informacji o setkach miejscowości, w których przed II wojną światową i po wojnie mieszkali polscy Żydzi.
„Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskich placówek dyplomatycznych członkowie sieci i potomkowie polskich Żydów na całym świecie zyskają lepszy dostęp do wiedzy na temat historii i kultury polskich Żydów” – zaznaczają muzealnicy z POLIN.