W ciągu ostatnich dni na Kanale Gliwickim odłowiono około 120 kilogramów śniętych ryb – poinformował w poniedziałek Opolski Urząd Wojewódzki. Od soboty ze względu na ryzyko wystąpienia złotej algi obowiązuje zakaz korzystania z wody z Kłodnicy na terenie powiatu strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego.
Jak poinformował w poniedziałek urząd, pod koniec ubiegłego tygodnia na I i II sekcji Kanału Gliwickiego na śluzie Nowa Wieś wyłowiono łącznie 120 kg śniętych ryb. Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną śmierci ryb.
W sobotę wojewoda opolski wydał rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z wód Kłodnicy na odcinku od granicy z województwem śląskim do śluzy Sławięcice. Zakaz ma związek ze wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim. W piątek rozpoczęto dozowanie do Kłodnicy w woj. śląskim nadtlenku wodoru (wody utlenionej), co ma ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego przez Kłodnicę do Odry. W akcji uczestniczą żołnierze 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.
Zwiększoną liczbę śniętych ryb odnotowano ostatnio w Kanale Gliwickim w kwietniu i maju tego roku. Odłowione ryby z zagrożonych akwenów poddano badaniom histopatologicznym, toksykologicznym i wirusologicznym w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym PIB w Puławach w celu zdiagnozowania przyczyn powstania zagrożenia. Jak się okazało, przyczyną śnięcia ryb z rodzaju Carassius był wirus Cyprinid herpesvirus 2 (CyHV-2).