Strona głównaWiadomościŚwiatKazachstan kolejnym muzułmańskim krajem w Azji Środkowej zakazującym burek

Kazachstan kolejnym muzułmańskim krajem w Azji Środkowej zakazującym burek

-

- Reklama -

Od bieżącego tygodnia w Kazachstanie obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, obejmujący także muzułmańskie stroje takie jak burka i nikab. To kolejny kraj Azji Środkowej ograniczający takie praktyki. Podobne zakazy wprowadziło już kilkanaście państw z większością muzułmańską.

Nowe przepisy w Kazachstanie wpisują się w szerszy trend w Azji Środkowej. W ostatnich latach podobne zakazy wprowadziły już Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan, uzasadniając je względami bezpieczeństwa i ochroną lokalnej tradycji.

Nikab to luźna zasłona na całe ciało, która pozostawia widoczne tylko oczy i dłonie, podczas gdy burka (lub parandża), typowo noszona w Afganistanie, zakrywa również oczy drobną siatką. Z kolei hidżab rozumiany jest zwykle jako chusta zakrywająca włosy, szyję i dekolt, ale odsłaniająca twarz.

Wymóg zasłaniania twarzy przez kobiety jest różnie interpretowany w islamie, zależnie od wyznania i imama. Władze państw Azji Środkowej dążą jednak do ograniczenia tej praktyki, postrzegając ją jako trend napływowy, kojarzony z islamem sunnickim. Podobne podejście prezentują rządy krajów Afryki Północnej.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

W Kazachstanie, gdzie 70-75 proc. ludności deklaruje się jako muzułmanie, znakomita większość mieszkańców nie przykłada wagi do przepisów religijnych. W czasach ZSRR obywatele tego kraju byli objęci silną kontrolą państwową, a praktyki religijne były ograniczane. Choć w ostatnich latach wzrósł tam odsetek uznających się za religijnych muzułmanów, szacuje się, że zaledwie kilka procent kobiet zakrywa włosy.

Akceptowanym przez wielu obywateli Kazachstanu argumentem przeciwko noszeniu nikabu i burki jest to, że w przeszłości Kazaszki nie zakrywały twarzy i zasłanianie jej jest uważane za importowaną praktykę, w dużej mierze związaną z krajami arabskimi. Kontrowersje wzbudził jednak wprowadzony w 2023 r. zakaz noszenia chusty przez uczennice i nauczycielki w szkołach, ponieważ zasłanianie włosów, choć zdarza się rzadko, jest już częściej postrzegane jako zgodne z kazachskimi tradycjami.

Ograniczenia dotyczące zasłaniania się kobiet zostały wprowadzone także w innych krajach Azji Środkowej – w Uzbekistanie w 2023 r., a w Kirgistanie w styczniu 2025 r.

W Tadżykistanie w 2017 r. uchwalono prawo nakazujące przestrzeganie tradycyjnego narodowego ubioru, co powszechnie uznaje się za próbę powstrzymania kobiet przed zasłanianiem twarzy i noszeniem chust wiązanych na sposób arabski pod brodą – zamiast tradycyjnych, tadżyckich, zawiązywanych tak jak dawniej w Polsce z tyłu głowy.

Turkmenistan oficjalnie nie zakazał noszenia chust, ale wymaga, by do pracy i na wydarzenia publiczne kobiety nosiły turkmeńskie stroje narodowe, w tym odsłaniające szyję chusty zawiązywane z tyłu głowy.

Utrzymujące świecki charakter państwa władze krajów Azji Środkowej postrzegają religię przede wszystkim jako sferę wymagającą kontroli. Obawiają się wpływów islamu z Bliskiego Wschodu, które uznają za zagrożenie dla stabilności, a burkę i nikab, jako symbole tych wpływów, traktowane są jako elementy obce lokalnej tradycji.

Najnowsze