Papież Leon XIV zapewnił w poniedziałek przedstawicieli innych wyznań i religii o woli kontynuowania dialogu na rzecz pokoju. – Dziś jest czas prowadzenia dialogu i budowy mostów – powiedział papież podczas audiencji dzień po inauguracji pontyfikatu. Zaapelował o głoszenie jedności w podzielonym świecie.
– Jestem przekonany, że jeśli będziemy zgodni i wolni od uwarunkowań ideologicznych i politycznych, możemy skutecznie mówić „nie” dla wojny i „tak” dla pokoju, „nie” dla wyścigu zbrojeń i „tak” dla rozbrojenia, „nie” dla gospodarki, która zubaża narody i Ziemię oraz „tak” dla integralnego rozwoju – oświadczył Leon XIV.
Podkreślił także: „Ze względu na żydowskie korzenie chrześcijaństwa wszyscy chrześcijanie mają szczególne relacje z judaizmem”. Papież przywołał soborową deklarację „Nostra aetate”, która – jak dodał – „podkreśla wielkość wspólnego dziedzictwa duchowego chrześcijan i żydów zachęcając do wzajemnego poznania i szacunku”.
Leon XIV zapewnił: „Dialog teologiczny między chrześcijanami i żydami pozostaje zawsze ważny i bardzo mi leży na sercu. Również w tych trudnych czasach, naznaczonych przez konflikty i nieporozumienia konieczne jest kontynuowanie z zapałem naszego tak cennego dialogu”.
Mówiąc o relacjach z islamem papież oświadczył: „Relacje między Kościołem katolickim i muzułmanami charakteryzują się rosnącym zaangażowaniem na rzecz dialogu i braterstwa, któremu sprzyja szacunek dla tych braci i sióstr”.
– Takie podejście, oparte na wzajemnym szacunku i wolności sumienia stanowi solidną podstawę do budowania mostów między naszymi wspólnotami – ocenił.
Położył nacisk na to, że „jednym z mocnych punktów pontyfikatu papieża Franciszka było powszechne braterstwo”.
Leon XIV ogłosił: „Świadom tego, że synodalność i ekumenizm są ściśle połączone, pragnę zapewnić o moim zamiarze kontynuowania zaangażowania papieża Franciszka na rzecz krzewienia synodalnego charakteru Kościoła katolickiego„.
Za swój „priorytetowy obowiązek” papież uznał działania na rzecz jedności chrześcijan.
Przedstawicielom innych religii mówił: „W świecie zranionym przez przemoc i konflikty każda z reprezentowanych tu wspólnot wnosi swój wkład mądrości, współczucia, zaangażowania dla dobra ludzkości i stania na straży wspólnego domu”.
– Świadectwo naszego braterstwa, które – jak mam nadzieję – możemy potwierdzić skutecznymi gestami, na pewno przyczyni się do budowy bardziej pokojowego świata, którego pragną w sercu wszyscy mężczyźni i kobiety dobrej woli – stwierdził Leon XIV.