Strona głównaWiadomościŚwiatTą sprawą żyje USA. Heroiczna walka lekarzy o uratowanie nienarodzonego dziecka. U...

Tą sprawą żyje USA. Heroiczna walka lekarzy o uratowanie nienarodzonego dziecka. U matki stwierdzono śmierć mózgową

-

- Reklama -

U 30-letniej ciężarnej stwierdzono śmierć mózgową. Od kilku miesięcy aparatura utrzymuje kobietę przy życiu, a lekarze podejmują heroiczny wysiłek, by dać szansę nienarodzonemu dziecku. W stanie Georgia obowiązuje zakaz aborcji po wykryciu tętna u dziecka w łonie matki.

30-letnia Adriana Smith od lutego br. roku jest utrzymywana przy życiu przez aparaturę pomimo orzeczenia śmierci mózgowej. Była wówczas w 9. tygodniu ciąży.

Kobieta od trzech miesięcy utrzymywana jest przy życiu, bowiem prawo stanu Georgia zakazuje aborcji od momentu, gdy wykryte zostaje tętno dziecka, co zazwyczaj następuje ok. szóstego tygodnia ciąży. Aparatura będzie pracować tak długo, dopóki dziecko nie rozwinie się na tyle, przy przeżyć poza łonem matki.

Europa Suwerennych Narodów

Sprawa jest szeroko komentowana w USA. Zwolennicy aborcji twierdzą, że to rodzina Adriany powinna zadecydować zarówno ws. opieki medycznej nad kobietą, jak i przyszłości nienarodzonego dziecka. Niektórzy wskazują też, że w tym przypadku podtrzymywanie życia nie jest prawnie wymagane, ponieważ „ustawa antyaborcyjna Georgii jest całkowicie niezwiązana z usunięciem respiratora osobie w stanie śmierci mózgowej”.

Monica Simpson, dyrektor wykonawcza organizacji SisterSong, znanej głównie z krytyki prawa antyaborcyjnego w Georgii, stwierdziła, że sytuacja jest „problematyczna”. „Jej rodzina zasługiwała na prawo do podejmowania decyzji dotyczących jej opieki medycznej. Zamiast tego, przeżyli ponad 90 dni retraumatyzacji, wysokich kosztów medycznych i okrucieństwa niemożności rozwiązania sytuacji i rozpoczęcia procesu gojenia ran” – stwierdziła.

Odmienne zdanie ma republikański senator stanu Georgia Ed Setzler. „Uważam, że całkowicie właściwe jest, aby szpital robił wszystko, co w jego mocy, aby uratować życie dziecka. To niezwykła okoliczność, ale podkreśla ona wartość niewinnego ludzkiego życia” – podkreślił.

Szpital Emory Healthcare wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że „wykorzystuje konsensus ekspertów klinicznych, literaturę medyczną i wytyczne prawne, aby wspierać swoich lekarzy w formułowaniu indywidualnych zaleceń dotyczących leczenia zgodnie z prawem antyaborcyjnym w Georgii i wszystkimi innymi obowiązującymi przepisami”. Ze względu na federalne przepisy o prywatności, szpital nie może komentować indywidualnych przypadków pacjentów.

Kobieta obecnie jest w 21. tygodniu ciąży. Znane są przypadki, gdy urodzone nawet w 22. tygodniu niemowlęta przeżyły, o ile zapewniono im specjalistyczną opiekę. Uznaje się jednak, że 24. tydzień to wiek ciążowy najczęściej związany z realną szansą na przeżycie noworodka poza łonem matki.

Przede wszystkim należy podkreślić, że ochrona życia każdej istoty ludzkiej od momentu poczęcia to fundamentalna wartość i prawo stanu Georgia stoi na straży praw nienarodzonych dzieci, które nie mogą same się bronić.  Mimo tragicznej sytuacji matki, dziecko w jej łonie ma szansę na życie – dar, którego nie można lekceważyć.

Najnowsze