W podparyskim mieście Bobigny w departamencie Seine-Saint-Denis odkryto 2000-letni słup grobowy. Znajduje się 160 metrów od największej nekropolii galijskiej w Europie.
Jak podaje strona internetowa „Connaissance des arts”, w kwietniu tego roku, Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP) odkrył miejsce pochówku datowane na epokę żelaza, czyli na ponad 2000 lat temu. Teren pogrzebowy zajmuje powierzchnię 145 m² i znajduje się w centrum obszaru miejskiego.
Na tym miejscu odkryto 26 grobów galijskich, w których pochowano 27 osób. Pochodzą one z lat 450–25 p.n.e. To nowe odkrycie jest zlokalizowane przy ulicy Marcel Cachin w Bobigny. Przypomniano jednak, że 160 metrów dalej znajduje się odkryty wcześniej inny obszar grobowy składający się z 515 grobów.
W odkrytych ostatnio 26 grobach znaleziono szczątki drewnianych trumien, fibule (rodzaj spinek służących do mocowania ubrań), całuny, żelazną biżuterię i ceramikę. Reprezentowane są tu wszystkie kategorie populacji: mężczyźni, kobiety, dzieci. Męski pochówek zawiera rynsztunek wojownika. Zmarłemu towarzyszy miecz, położony po jego prawej stronie, grot włóczni, tarcza i fibule.
Obecnie rozpoczęły się badania naukowe, które mają przybliżyć historię tych ludzi i ówczesnego społeczeństwa. Bada się metody pochówku, przebyte choroby i wyposażenie grobów. Według wstępnych hipotez, ten cmentarz mógł powstać po zapełnieniu poprzedniej nekropolii.
Bobigny (93) – Bijoux, armes et textiles : découverte d’une nouvelle nécropole gauloise à deux pas de l’hôpital Avicenne https://t.co/n64J8jumB9 pic.twitter.com/w2hafQFkwW
— Fdesouche.com est une revue de presse (@F_Desouche) May 5, 2025
Źródło: Valeurs