Strona głównaWiadomościŚwiatFrancja daje jeszcze radę?

Francja daje jeszcze radę?

-

- Reklama -

Pisaliśmy już o skoordynowanych atakach na kilka francuskich więzień, które wydarzyły się w kwietniu. Więzienia w Valence, Toulonie, Luynes, stały się celem skoordynowanych ataków w nocy z 14 na 15 kwietnia. W kilku zakładach karnych podpalano samochody personelu, inne… ostrzelano z broni automatycznej.

Ataków dokonano w podparyskim Nanterre (departament Hauts-de-Seine), w areszcie śledczym w Villepinte (Seine-Saint-Denis), w Nîmes (Gard), Marsylii i Luynes (Bouches-du-Rhône) oraz w Valence (Drôme) i Tulonie (Var) W całej Francji zaobserwowano piętnaście tego typu ataków. Można się domyślać, że incydenty miały być odpowiedzią na strategię przedstawioną przez ministra sprawiedliwości Géralda Darmanina w sprawie zwalczania handlu narkotykami, w tym tworzenie więzień o zaostrzonym rygorze. Trzeba jednak pamiętać, że od takiego szturmu na więzienie w Bastylii, zaczynała się rewolucja…

MSW Bruno Retailleau zapowiedział zaraz po atakach „nieustępliwą” reakcję państwa i obecnie poinformowano, że policja dokonała zatrzymań wielu sprawców. „Śledztwo pozwoliło na jednoznaczne zakwalifikowanie tych działań do kategorii bardzo poważnej przestępczości zorganizowanej” – podkreśliła Krajowa Prokuratura ds. Zwalczania Terroryzmu (Pnat).

Europa Suwerennych Narodów

Pnat przekazała w piątek 2 maja śledztwo Krajowej Jurysdykcji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (Junalco) i tego samego dnia przed sądem w Paryżu stanęło dwudziestu jeden podejrzanych, którzy zostali oskarżeni o ataki na więzienia i strażników więziennych. W sumie w areszcie śledczym znajduje się łącznie 30 osób, w tym cztery nieletnie.

Wśród oskarżonych jest „osoba, która była twórcą pierwszego konta w serwisie Telegram o nazwie DDPF” (obrony francuskich więźniów) i która „jest blisko związana z mafią DZ” – podkreśliła prokuratura. Dodała, że „nie udało się zidentyfikować żadnej agresywnej, radykalnej ideologii, ani żadnej ingerencji zagranicznej”. Dlatego umiejscowiono ataki jako do kategorii działań „bardzo poważnej przestępczości zorganizowanej”.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze