Były poseł PiS a obecnie doradca prezydenta Andrzeja Dudy Łukasz Rzepecki ogłosił poparcie dla Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich. Wcześniej Duda zapowiedział oddanie głosu na Karola Nawrockiego.
Doradca Dudy na wiecu Konfederacji
Rzepecki pojawił się na wiecu kandydata Konfederacji na prezydenta.
„Dziś na trasie naszego kandydata wspiera m.in. @RzepeckiLuki! Wspólnie walczymy o każdy głos i wielkie zmiany w Polsce!” – poinformowała na swoim profilu na X Konfederacja.
Zgierz, DZIĘKUJEMY za świetny wiec, doskonałą frekwencję i mnóstwo słów poparcia dla @SlawomirMentzen❗
Dziś na trasie naszego kandydata wspiera https://t.co/vUaymkCnjI. @RzepeckiLuki! 🙂 Wspólnie walczymy o każdy głos i wielkie zmiany w Polsce! #Mentzen2025 🇵🇱 pic.twitter.com/APpFAOLcKe
— Konfederacja (@KONFEDERACJA_) May 2, 2025
Rzepecki i Mastalerek w Konfederacji?
Rzepecki jest doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. Portal interia.pl podaje, że „w lutym w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się doniesienia, według których Rzepecki i Mastalerek mieliby dołączyć do Konfederacji”.
– Nie ma takich rozmów, nigdy nie było. Ale ja osobiście uważam, że to są bardzo zdolni politycy, którzy na polskiej scenie politycznej, w służbie dla Polaków, będą mieli jeszcze dużo dobrych, ciekawych wyzwań – mówił w Radiu Wnet Przemysław Wipler.
Miesiąc później prezydent Duda przyjął Mentzena w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Mentzen twierdził, że spotkanie odbyło się z jego inicjatywy.
27 kwietnia prezydent Duda wsparł Karola Nawrockiego. Pojawił się na jego wiecu ogłaszając, że odda na niego swój głos.
– Trzeba zrobić wszystko, żeby ponad 10 milionów ludzi zagłosowało na Karola Nawrockiego – mówił Duda.
Tymczasem doradca Dudy wspiera kandydata Konfederacji.
Kim jest Łukasz Rzepecki?
Rzepecki urodził się 5 września 1992 roku w Zgierzu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim.
W 2010 roku wstąpił do PiS. W tym samym roku został radnym Ozorkowa z list tej oligarchii.
Był dyrektorem biura poselskiego Marcina Mastalerka w latach 2012-2015 i asystentem unioposła Janusza Wojciechowskiego w latach 2014-2015. W 2014 roku zdobył mandat radnego Łodzi. Rok później został wybrany na posła z list PiS.
Został najmłodszym posłem VIII kadencji Sejmu. Miał wówczas 23 lata.
W Sejmie objął stanowisko członka Komisji ds. UE i Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W rozmowie z „Faktem” wyznał, że jego mentorem politycznym był Marcin Mastalerek.
– Moim idolem jest Marcin Mastalerek. Wciąż się uczę i mam nadzieję, że kiedyś zbliżę się do jego postawy. Ideały patriotyczne i wartości prawicowe są bliskie nam obu – przekonywał Rzepecki.
W 2017 roku sprzeciwił się złożonemu przez PiS projektowi ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Wprowadzała ona nową opłatę paliwową.
– Ta ustawa jest zła, antyludzka i antyobywatelska. Dlatego z tego miejsca chciałbym zaapelować do moich koleżanek i kolegów z Prawa i Sprawiedliwości, do kierownictwa PiS, żebyście wycofali państwo te podpisy pod tą ustawą – mówił Rzepecki.
W tym samym miesiącu Rzepecki wbrew partii nie głosował nad ustawą o Sądzie Najwyższym, którą potem zawetował prezydent Andrzej Duda wraz z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zagłosował też za uchyleniem immunitetu Dominikowi Tarczyńskiemu z PiS w sprawie karnej dotyczącej pomówienia wytoczonej przez Marcina Kierwińskiego z PO.
1 października 2017 został zawieszony w prawach członka PiS, zaś 10 dni później wykluczono go z klubu parlamentarnego PiS. W międzyczasie Rzepecki skrytykował Jarosława Kaczyńskiego stwierdzając, że powinien udać się na polityczną emeryturę.
– W Polsce obowiązuje wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn. Pan prezes ma 68 lat. Uważam, że powinien odejść – mówił Rzepecki.
Tego samego miesiąca dołączył do klubu parlamentarnego Kukiz’15. Zaczął tam promować demokrację bezpośrednią, referenda i ograniczenia przywilejów dla posłów. Sprzeciwiał się też podwyżkom podatków oraz budował młodzieżówkę ugrupowania.
W 2019 roku nie wystartował w wyborach. Miał proponowaną „jedynkę” w okręgu konińskim na wspólnych listach Kukiz’15 i PSL. Twierdził, że to dlatego, że nie jest związany z tym okręgiem.
W październiku 2020 roku prezydent Andrzej Duda mianował go etatowym doradcą. Rok później został przewodniczącym Rady ds. Młodzieży w Narodowej Radzie Rozwoju w Kancelarii Prezydenta.
– To następny krok służący wzmocnieniu głosu młodych ludzi w Pałacu Prezydenckim. To pierwsze w historii ciało doradcze skupione wokół Prezydenta, służące wzmocnieniu debaty na temat spraw poświęconych młodzieży – przekonywał wówczas Rzepecki.