Strona głównaWiadomościPolskaCiała nielegalnych imigrantów w Bugu? Sprawę bada prokuratura

Ciała nielegalnych imigrantów w Bugu? Sprawę bada prokuratura

-

- Reklama -

Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej czeka na opinie biegłych w sprawie zwłok pięciu osób wyłowionych w kwietniu br. z rzeki Bug. Śledczy ustalają ich tożsamość i przyczyny śmierci. Od początku roku było ponad 300 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej na Lubelszczyźnie.

Prokurator rejonowy w Białej Podlaskiej Michał Roman poinformował PAP o pięciu postępowaniach związanych ze znalezieniem w ostatnim czasie zwłok w rzece Bug na terenie gminy Janów Podlaski.

W okresie od 5 do 18 kwietnia br. ujawniono zwłoki pięciu osób. Wszystkie postępowania są we wstępnej fazie. Oczekujemy na pisemne opinie biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – przekazał prokurator.

Europa Suwerennych Narodów

Postępowania prowadzone są w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledczy ustalają tożsamość tych osób i przyczyny zgonów. Prokurator pytany, czy przy zwłokach znaleziono jakiekolwiek dokumenty, bagaże, telefony, kartki odparł, że „tego typu informacje nie są udzielane na tym etapie ze względu na dobro śledztwa”.

O odnalezieniu zwłok informował wcześniej rzecznik Nadbużańskiego Oddziału SG kpt. Dariusz Sienicki. Pierwsze ciało wyłowiono 5 kwietnia, a 15 kwietnia – kolejne dwa. – W Wielki Piątek (18 kwietnia) nasz patrol ujawnił po polskiej stronie w rzece granicznej Bug ciała kolejnych dwóch osób – dodał w rozmowie z PAP rzecznik.

Nie wykluczył, że są to ciała osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski. W tym roku było już 300 takich prób, podczas gdy w całym ubiegłym roku – ok. 530. – Bug jest rzeką niebezpieczną i dziką. Pokonywana jest nielegalnie wpław, jak i przy wykorzystaniu łodzi pontonowych – powiedział kpt. Sienicki.

Przy granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim trwa budowa bariery elektronicznej, która ma zakończyć się w drugim kwartale br. W jej skład wejdzie m.in. około 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Zaplanowano też montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych.

Centrum nadzoru nad barierą będzie mieścić się w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną SG.

Źródło:PAP

Najnowsze