Strona głównaWiadomościPolskaPolskie wojska na Ukrainie? Tak patrzą na to Polacy

Polskie wojska na Ukrainie? Tak patrzą na to Polacy [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Ponad połowa Polaków uważa, że polscy żołnierze nie powinni być wysłani na Ukrainę w ramach misji pokojowej po zakończeniu rosyjskiej inwazji. Tak wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla Radia Zet.

Zdaniem 56 proc. respondentów polscy żołnierze nie powinni zostać wysłani w ramach ewentualnej misji pokojowej na Ukrainę po zakończeniu rosyjskiej agresji. Za zaangażowaniem polskich wojsk opowiedziało się 32 proc. ankietowanych.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

W badaniu zapytano: „Gdyby po zakończeniu walk w Ukrainie kraje zachodnie wysłały do Ukrainy swoich żołnierzy w ramach pokojowej misji stabilizacyjnej, czy Pani / Pana zdaniem polscy żołnierze powinni także wziąć w niej udział?”.

Europa Suwerennych Narodów

Jak wykazał sondaż, większość respondentów (56 proc.) jest temu przeciwna. „Za zaangażowaniem polskich wojsk opowiada się co trzeci (32 proc.) badany. 13 proc. osób biorących udział w sondażu przeprowadzonym na zlecenie Radia ZET nie ma zdania w tej kwestii” – czytamy.

Radio Zet informuje, że „największe poparcie dla udziału polskich żołnierzy występuje wśród najmłodszych ankietowanych (18-24 lata) i wynosi 36 proc.”, zaś „największy odsetek przeciwników odnotowano w grupie wiekowej 25-29 lat (66 proc. przeciw)”.

Stanowisko wyborców poszczególnych partii jest silnie zróżnicowane i w dużej mierze odzwierciedla narrację promowaną przez polityków. „Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej przeważa poparcie dla zaangażowania naszych żołnierzy w utrzymanie pokoju w Ukrainie, choć różnica jest niewielka (42 proc. za, 46 proc. przeciw). Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w większości nie wyrażają zgody (63 proc. przeciw, 28 proc. za). Wyborcy Konfederacji zdecydowanie odrzucają udział polskich żołnierzy w takiej misji (82 proc. przeciw, 12 proc. za). Wyborcy Trzeciej Drogi są podzieleni w zasadzie po równo (41 proc. za, 42 proc. przeciw). Wyborcy Nowej Lewicy w większości wyrażają poparcie (48 proc. za, a 39 proc. przeciw)” – podaje radio Zet.

Badanie zrealizowano w dniach 2-6 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1002 pełnoletnich Polaków.

Źródło:PAP

Najnowsze