Strona głównaWiadomościPolitykaLGBT nie śpi. Kotula zapowiada "związki partnerskie" po Wielkanocy

LGBT nie śpi. Kotula zapowiada „związki partnerskie” po Wielkanocy

-

- Reklama -

– Jeśli nic się nie zmieni, to 24 kwietnia Stały Komitet Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich – zapowiedziała w czwartek minister ds. równości Katarzyna Kotula.

Minister ds. równości Katarzyna Kotula, pytana w TVN24 o projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich, zapowiedziała, że został on wysłany na Stały Komitet Rady Ministrów.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Jak wyjaśniła, „jeśli nic się nie zmieni”, to 24 kwietnia Stały Komitet Rady Ministrów zajmie się dwoma projektami wprowadzającymi związki partnerskie – projektem ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej związki partnerskie.

Europa Suwerennych Narodów

Zapewniła, że projekt ustawy o związkach partnerskich „tak czy siak w tej kadencji zostanie przyjęty”. Dodała, że liczy na „rozsądek” koleżanek i kolegów parlamentarzystów.

– W Trzeciej Drodze jest rozłam, bo partia Szymona Hołowni, tu muszę być uczciwa i podziękować, mówi, że będzie za tym projektem głosować. Szymon Hołownia ten projekt popiera. Taka jest prawda. Część Polskiego Stronnictwa Ludowego także. Natomiast ci, którzy nie poprą tego projektu, w przyszłej kadencji po prostu nie znajdą się w Sejmie – oceniła.

Pod koniec lutego br. odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie obu projektów ustaw. Wzięli w niej udział ministrowie i przedstawiciele wszystkich resortów.

Jak informowała wtedy minister Kotula, wynikiem tych rozmów mają być już tylko kosmetyczne zmiany.

– Dotyczą kwestii technicznych, językowych, wynikają z konieczności doprecyzowania i dopracowania pewnych przepisów – zapewniła.

Niezmieniona ma pozostać kwestia tzw. małej pieczy.

– Dziecko nie może być pozostawione przez państwo bez wsparcia, zabezpieczenia i tak zwanej opieki systemowej tylko dlatego, że rodzice żyją w związku zrekonstruowanym albo dlatego, że jest wychowywane przez dwie kobiety – przekonywała wtedy minister.

Projekty ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej związki partnerskie zostały opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego w październiku ubiegłego roku. Zakładają wprowadzenie zmian w ponad 200 obowiązujących obecnie ustawach.

Osoby, które zawrą tzw. związek partnerski – zarówno tej samej, jak i różnej płci – będą mogły przyjąć wspólne nazwisko, rozliczać się razem w urzędzie skarbowym, zyskają także prawo do informacji medycznej na swój temat, dziedziczenia po sobie i pochówku partnera lub partnerki.

W toku dotychczasowych konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych do projektów zgłoszono ponad 6 tys. uwag.

Najnowsze