Strona głównaWiadomościPolskaProkuratura bada sprawę małego atomu. "Narażenie bezpieczeństwa energetycznego państwa"

Prokuratura bada sprawę małego atomu. „Narażenie bezpieczeństwa energetycznego państwa”

-

- Reklama -

Wraca sprawa małych reaktorów jądrowych i wątpliwości, które w sprawie projektu Orlenu i należącej do grupy Michała Sołowowa spółki Synthos Green Energy zgłaszały specsłużby – pisze w czwartek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy, „DGP” ustalił, że Lubelska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez ministra klimatu i środowiska „w okresie 27 listopada do 13 grudnia 2023 r.”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Prok. Jolanta Sołoducha z ośrodka zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Chełmie poinformowała dziennik, że przedmiotem śledztwa jest „sześciokrotne wykonanie «z góry powziętego zamiaru»”, polegające na „narażeniu bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez wydanie dla sześciu należących do Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie sześciu decyzji zasadniczych dotyczących pozwoleń na wykonanie inwestycji w postaci budowy funkcjonalnie ze sobą powiązanych obiektów energetyki jądrowej składającej się z czterech reaktorów jądrowych BWRX-300, przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego i obiektu do przechowywania odpadów promieniotwórczych”.

Europa Suwerennych Narodów

Jak podkreśla, „w ocenie prokuratury w rezultacie dojść mogło do stworzenia „realnego zagrożenia negatywnego wpływu inwestycji na bezpieczeństwo państwa”.

Dziennik informuje, że śledztwo jest na wczesnym etapie. „Obecnie trwa gromadzenie dokumentacji z ministerstw. Ponadto we wtorek skierowano wniosek do szefa ABW w Warszawie o uchylenie klauzuli «poufne» z negatywnych opinii agencji” – czytamy.

„DGP” przypomina również, że zgoda ówczesnej szefowej resortu klimatu i środowiska Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej została wydana mimo dwukrotnie wyrażonej negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz rekomendacji odmownej decyzji ze strony ministerialnego Departamentu Energii Jądrowej.

Źródło:PAP

Najnowsze