Strona głównaWiadomościPolskaJuż teraz brakuje ponad 150 tys. pielęgniarek. Opublikowano raport. "Jest źle, będzie...

Już teraz brakuje ponad 150 tys. pielęgniarek. Opublikowano raport. „Jest źle, będzie jeszcze gorzej”

-

- Reklama -

Obecnie brakuje 156 tys. pielęgniarek – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Z prognoz wynika, że zapotrzebowanie na ich pracę będzie rosnąć i w 2039 r. brakować będzie już 262 tys. pielęgniarek – zaznaczono raporcie.

Raport „Analizy kadrowe pielęgniarek” przedstawiono na konferencji prasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pt. „Jest źle, będzie jeszcze gorzej. Czy polski system ochrony zdrowia jest gotowy na nadchodzące turbulencje? Model kadrowy pielęgniarek do 2039 roku”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Z raportu wynika, że różnica między zapotrzebowaniem a dostępną liczbą pielęgniarek urośnie ze 156 tys. obecnie do około 262 tys. w 2039 roku. Według prognoz zawartych w raporcie, do 2039 liczba pielęgniarek pracujących z pacjentem zmniejszy się do 199 tys., z obecnych 216 tys.

Europa Suwerennych Narodów

W raporcie zaznaczono, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 5,7 pielęgniarki, a państwach z grupy porównawczej ten wskaźnik to średnio 11,2.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Podkreślono, że Polska nie dorównuje tym państwom także w liczbie personelu opiekuńczego. Łączna liczba personelu pielęgniarskiego i opiekuńczego w Polsce jest niemal 4 razy niższa niż w państwach z grupy porównawczej – zaznaczono.

Ekspert do spraw transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia i współautor raportu Krzysztof Zdobylak podkreślił, że w Polsce na tysiąc osób przypada mniej niż jeden opiekun, natomiast w krajach z efektywnymi systemami jest ich 14.

W raporcie oceniono, że tempo przyrostu liczby pielęgniarek powinno być zdecydowanie szybsze. Od 2010 roku liczba seniorów w Polsce wzrosła o 47 proc., a w tym samym czasie liczba pielęgniarek (wg PWZ) zwiększyła się zaledwie o 12 proc. Podkreślono, że od 2019 roku liczba pielęgniarek pracujących z pacjentem pozostaje względnie stała, tymczasem liczba seniorów przyrasta.

W raporcie zaznaczono, że bez podjęcia interwencji sytuacja niektórych województw może stać się dramatyczna z mniej niż czterema pielęgniarkami na tysiąc mieszkańców przy zapotrzebowaniu sięgającym powyżej 12 lub 13 pielęgniarek na tysiąc mieszkańców.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok powiedziała, że analiza ekspercka potwierdziła to, o czym związek mówi od lat: pielęgniarek brakuje, a będzie gorzej. Zaznaczyła, że potrzebne są działania ponad politycznymi podziałami, które zapobiegną zwiększającemu się deficytowi kadr pielęgniarskich.

Według autorów raportu jest to: opóźnianie przejść na emeryturę kolejnych grup, kształcenie nowych kadr pielęgniarskich, utrzymanie i zwiększanie obecnych kadr w wieku produkcyjnym, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, bezpieczeństwa personelu i adekwatnej obsady kadrowej.

Z przedstawionych danych wynika, że spośród 319 tys. pielęgniarek posiadających prawo wykonywania zawodu (PWZ) 216 tys. pracuje z pacjentem; 90 proc. przynajmniej częściowo w systemie publicznym.

Źródło:PAP

Najnowsze